CBA zatrzymało oszustów finansowych. Ich klienci stracili ponad 16 milionów złotych!

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby zamieszane w nieprawidłowości przy doradztwie finansowym prowadzonym m.in. przez spółki z grupy Great Private Equity - informują media. Poszkodowanych na ponad 16 mln zł jest co najmniej 150 osób.

cba.gov.pl

Wydział komunikacji społecznej CBA potwierdził dziś, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura zatrzymali prezesa i wiceprezesa spółki Great Private Equity, a także dwóch dyrektorów regionalnych - z Poznania i Krakowa. Mieli dopuszczać się oszustw na inwestycjach w Polsce i Afryce - uważają śledczy.

Biuro apeluje do wszystkich osób, które powierzyły swoje pieniądze spółkom z grupy Great Private Equity o kontakt z delegaturą CBA w Warszawie.

Funkcjonariusze dokonali zatrzymań i przeszukań miejsc zamieszkania oraz pracy w Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Krakowie.

"Postępowanie dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku FOREX między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie oraz produkcję filmową" - poinformował PAP wydział.

CBA zaznaczyło, że to pierwsze zatrzymania w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie.

Ze zgromadzonego w sprawie obszernego materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie - dokumentacji, danych elektronicznych i zeznań świadków - wynika, że do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł doprowadzono co najmniej 152 osoby.

Klienci spółek mieli lokować oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku - wynika z ustaleń CBA. Po początkowej spłacie obligacji, inwestorom proponowano reinwestycję z gwarancją zysku. Jednak po pewnym czasie przedstawiciele firmy unikali kontaktu z inwestorami, a ci tracili wcześniej zainwestowane pieniądze - wyjaśnił wydział.

Poszczególni inwestorzy stracili od tysiąca do nawet ponad 3,5 mln zł - wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych.

Wydział poinformował, ze warszawska prokuratura okręgowa przedstawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty oszustwa na szkodę inwestorów oraz zarzut obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Sąd zgodził się na areszt wobec prezesa i wiceprezesa spółki, o co wniósł prokurator, dwóm dyrektorom regionalnym prokurator wyznaczył poręczenie majątkowe, zakazał opuszczania kraju i zatrzymał paszporty oraz zastosował dozór policji.

CBA przypomina, że listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego można znaleźć w internecie pod adresem https://knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne i według niej zweryfikować komu powierzamy pieniądze.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#CBA #zatrzymania #oszustwa #Kraków #Poznań #Warszawa #mazowieckie #wielkopolskie #małopolskie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo