Policja zatrzymuje współpracowników Nawalnego. Zatrzymane Sobol i Jarmysz

Policja w Moskwie zatrzymała w środę współpracowniczkę Aleksieja Nawalnego, Lubow Sobol - poinformował jej adwokat Władimir Woronin. Także rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - Kira Jarmysz, została zatrzymana w Moskwie. Jarmysz przebywa w areszcie domowym, ale wyszła z mieszkania w czasie, na który otrzymała zezwolenie śledczych. W miastach Rosji w środę wieczorem mają się odbyć demonstracje w obronie więzionego opozycjonisty.

Lubow Sobol
fot. z transmisji Nawalnyj LIVE, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Władimir Woronin napisał na Twitterze, że Sobol, która jest prawniczką w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK), została zatrzymana przy stacji metra. Policjanci kazali jej wyjść z taksówki. Nie jest jasne, dokąd Sobol została zabrana.

Z kolei Jarmysz policja zabrała spod jej domu - poinformowała jej adwokat Weronika Polakowa. Rzeczniczka Nawalnego szła po zakupy, wykorzystując zezwolenie na jednogodzinne opuszczenie mieszkania.

Dzień przed zapowiedzianymi demonstracjami w różnych miastach Rosji doszło do zatrzymań zwolenników Nawalnego i aktywistów. Doniesienia o zatrzymaniach i rewizjach napływają z Petersburga, Niżnego Nowogrodu, Rostowa nad Donem, Syktywkaru.

Według portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji, ogółem przed środowymi protestami policja przeprowadziła zatrzymania w około 20 miastach. W większości powodem stały się komentarze w mediach społecznościowych, związane z demonstracją w obronie Nawalnego. Ich autorom władze zarzucają naruszenie przepisów o zgromadzeniach.

Protesty, które mają się odbyć w środę, nie uzyskały zezwoleń władz lokalnych.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Aleksiej Nawalny #Lubow Sobol #zatrzymanie #Kira Jarmysz

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo