Amstaff – pies bardzo silny i wrażliwy

Mimo słusznej postury i groźnego wyglądu, psy rasy american staffordshire terrier są z natury bardzo wrażliwe. Jako aktywne, inteligentne i odważne są pozytywnie nastawione do wszystkich domowników i nigdy nie odmówią wspólnej zabawy. W stosunku do obcych ludzi i psów amstaffy również bywają pozytywnie nastawione… Pod warunkiem, że odpowiednio się je wychowa!

Amerykański Staffordshire terrier
Conny48592; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Amstaff  (skrót od American Staffordshire) to rasa psów, należąca do grupy terierów w typie bull. Istnieją różne wersje dotyczące powstania rasy. Jedna z nich mówi, że rasa wywodzi się od bullterrierów, psów wyhodowanych do walki z bykami.

Amstaff robi wrażenie psa o dużej sile w stosunku do swojego ciężaru i wzrostu. Jest to pies mocny, umięśniony, a zarazem zwinny, czujny na sygnały otoczenia. Jest zwarty, o niezbyt długich kończynach. Głowa średniej długości, dobrze wysklepiona. Czaszka szeroka. Wyraźnie widoczne mięśnie policzkowe, uszy osadzone wysoko. Oczy ciemne, okrągłe, głęboko osadzone, szeroko rozstawione. Szczęki silnie zarysowane. Szczęka dolna powinna być mocna, zdolna do silnego chwytu. Wargi równe i zwarte, bez odcinków obwisłych. Górne siekacze dotykają zewnętrznej powierzchni siekaczy dolnych. Szyja ciężka, nieco wygięta, zwężająca się od łopatek ku nasadzie głowy. Średniej długości. Nie ma podgardla. Ramiona silne i umięśnione. Szerokie, ukośnie osadzone łopatki. Grzbiet krótki, nieznacznie opada od kłębu ku zadowi. Zad krótki, łagodnie opadający do nasady ogona.

Lędźwie lekko wysklepione. Klatka piersiowa: Żebra dobrze wysklepione, szerokie i płaskie, dobrze związane między sobą. Kończyny przednie rozstawione, aby umożliwić rozwój szerokiej i głębokiej klatki piersiowej. Ogon: stosunkowo krótki w proporcji do rozmiarów psa, nisko osadzony, wyraźnie zwężający się ku cienkiemu wierzchołkowi. Kończyny: przednie, proste, o silnym, zaokrąglonym kośćcu. Tylne, dobrze umięśnione, o wydłużonych stopniowo zwężających się podudziach, nie wykrzywione ani do środka, ani na zewnątrz. Łapy średniej wielkości, zwarte i dobrze wysklepione. Ruch elastyczny, bez kołysania się, nietoczący. W kłusie ruch symetryczny (nieskośny).

Sierść krótka, przylegająca, twarda w dotyku i lśniąca. Maść: dopuszczalne wszelkie typy umaszczenia, jednolite, kolorowe, i łaciate, choć umaszczenie jednolicie białe, z ponad 80% przewagą bieli.

Amstaff współcześnie jest wykorzystywany jako pies rodzinny. Zaliczany do psów obronnych. Jest dynamicznym, odważnym i energicznym zwierzęciem, stąd ma on dużą potrzebę ruchu. Ułożenie tego silnego psa polega na podporządkowaniu go przewodnikowi od szczenięcia. Ma on skłonność do bójek ze względu na pierwotne przeznaczenie, toteż szczenięta należy od początku uczyć przyjaznych kontaktów z innymi psami. Amstaffy wymagają bliskiego kontaktu z właścicielem. Są podatne na stres i traumy. Zagubione, przestraszone lub sfrustrowane mogą odruchowo reagować w agresywny sposób. Dlatego stosowanie wobec nich kar fizycznych, umieszczenie ich w złym środowisku lub w sytuacji bez wyjścia może sprawić, że amstaffy staną się wyjątkowo niebezpieczne. Jednak pochodzące z dobrej hodowli, odpowiednio wychowane są dobrymi  towarzyszami nie tylko dla osób dorosłych, ale także i dzieci. Z dzieckiem sam na sam nie powinno się tych psów.

Amstaffy  uwielbiają zabawę i aktywności z człowiekiem. Niewykorzystana w zdrowy sposób energia znajdzie ujście w inny, nie zawsze odpowiedni dla opiekuna sposób.

Psy są umięśnione i silne tego względu amstaffy przodują w takich sportach, jak przeciąganie ciężarów czy skok wzwyż. Psy tej rasy mają także niezwykłe wyczucie. Przyjacielsko nastawionego człowieka powitają z entuzjazmem i radością. Natomiast osobę, która zagraża opiekunowi, skutecznie odstraszą. Dzięki temu amstaffy to idealne towarzystwo na wieczorny spacer.

Amstaff to pies inteligentny i chętny do współpracy. W szkoleniu jest ważna motywacja zachęcenie go do współpracy za pomocą zabawki lub przysmaku nie będzie trudne. Psów tej rasy nie wolno szkolić za pomocą krzyku i przemocy fizycznej. Stosowanie kar szybko odbije się na wrażliwej psychice amstaffa i sprawi, że stanie się on agresywny i niebezpieczny. Amstaffy trzeba wychowywać bardzo konsekwentnie. 

Amstaff to pies dla osoby bardzo aktywnej, zrównoważonej, stanowczej i odpowiedzialnej, a równocześnie wrażliwej. Jego wychowaniem może zająć się także początkujący właściciel – jednak pod warunkiem, że kupi szczeniaka amstaffa w dobrej, sprawdzonej hodowli i zaliczy zajęcia w psim przedszkolu pod okiem sprawdzonego behawiorysty lub trenera, a samemu psu będzie mógł zapewnić nie tylko nakazy i zakazy, ale także poczucie bezpieczeństwa i stabilność.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#amstaff #rodzina #dom #porady #zwierzęta #hodowla #psy

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo