Program, w ramach którego wszystkie 429 nadleśnictwa w Polsce wyznaczyły specjalne obszary (o powierzchni ok. 1,5 tys. ha każdy), gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą bezpiecznie rozbić namiot, startuje 1 maja. Trzy nadleśnictwa ze Śląska i Małopolski zdecydowały o wspólnym rozszerzeniu możliwości, jakie daje program.

"Pomyśleliśmy, że jako trzy jurajskie nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych terenach"

- wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok Andrzej Krzypkowski, który już w marcu spotkał się z leśnikami z Siewierza i Olkusza, by wyznaczyć wspólny dla tych trzech jednostek teren.

Leśników będą wspomagać ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR, a także skupiający 33 gminy Jury Krakowsko-Częstochowskiej Związek Gmin Jurajskich oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Jak poinformował nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza, wyznaczając teren do udostępnienia mieszkańcom, brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne.

"Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i zamkami, takimi jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska, czyli Obszar Natura 2000"

– powiedział Grzegorz Cekus.

Na udostępnionym obszarze nocleg będzie możliwy dla grupy dziewięciu osób przez dwie noce. Powyżej tych norm należy mailowo zgłosić (na adres nadleśnictwa) większą liczbę nocujących osób i dni pobytu. Leśnicy zachęcają jednak, by - ze względów bezpieczeństwa - zgłaszać leśne noclegi także mniejszych grup, szczególnie jeśli uczestniczą w nich dzieci.

"Wyznaczyliśmy na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i wolelibyśmy w sytuacji kryzysowej, aby stosowne służby miały szanse na szybkie dotarcie do turystów"

- wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Marcin Polak.

Grupa Jurajska GOPR przypomina o czynnych całą dobę numerach alarmowych 601 100 300 i 985. Goprowcy apelują również o zainstalowanie w telefonie aplikacji „Ratunek”.

Program "Zanocuj w lesie" jest skierowany do miłośników lasu – odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych. Leśnicy szacują, że chętnych do nocowania "na dziko" stale przybywa, a społeczność związana z tzw. bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.

Na stronie internetowej Związku Gmin Jurajskich dostępny jest przewodnik online po Jurze Krakowsko Częstochowskiej, uwzględniający miejsca postojowe, parkingi, punkty widokowe, schroniska, szlaki turystyczne czy ośrodki agroturystyczne. W przygotowaniu jest papierowa wersja mapy, która jeszcze w maju w nakładzie 10 tys. egzemplarzy będzie dostępna w punktach informacji turystycznej.