Zbadano prehistoryczne DNA! To przełom w nauce

Spore zamieszanie w świecie nauki wywołała informacja o pomyślnej próbie zsekwencjonowania danych DNA pobranych z gleby. Zdaniem wielu naukowców, to prawdziwy przełom, który otwiera zupełnie nowe perspektywy badawcze. Szczegóły swoich prac opisali na łamach „Current Biology” wyjaśniając, że sensacyjne odkrycie, nie byłoby możliwe, gdyby nie… niedźwiedzie, które wypróżniały się w jednej z jaskiń w Meksyku 16 tys. lat temu.

LionFive/pixabay.com/service/license/

Krokiem milowym w badaniu prehistorycznego DNA jest osiągnięcie zespołu z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) pod kierunkiem prof. Eske Willersleva. Naukowcom udało się zsekwencjonować DNA prehistorycznego niedźwiedzia i innych organizmów. Materiał pobrano jednak nie z jego kości, jak to robiono dotychczas, ale z odchodów – kału i moczu.

Dzięki materiałowi genetycznemu pobranemu z odchodów niedźwiedzi zrekonstruowano DNA roślin i mikroskopijnych organizmów. Zdaniem naukowców, to osiągnięcie sprawia, że można będzie badać całe ekosystemy w czasach prehistorycznych.

Wyniki badań możliwe były dzięki zaawansowanej technologii, która pozwala na rekonstrukcję silne pofragmentowanego DNA. Oznacza to, że naukowcy nie muszą już polegać na próbkach DNA z kości czy zębów.

Możliwość analizy prehistorycznego DNA pochodzącego z gleby otwiera zupełnie nowe perspektywy badawcze. Naukowcy będą mogli w zupełnie nowy sposób badać zamierzchły klimat, ekosystemy oraz ewolucję gatunków. Nie będą przy tym potrzebne skamieniałości.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#ciekawostki #zdrowie #nauka #badania #prehistoryczne DNA #ekologia

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo