W skierowanym do mediów oświadczeniu Rada Rektorów portugalskich uczelni wyjaśniła, że w poniedziałek większość studentów została w domach, gdyż uniwersytety i politechniki zdecydowały się utrzymać formę zajęć online.

Rada sprecyzowała, że choć od poniedziałku istnieje możliwość udziału w części zajęć akademickich, to możliwe jest to jedynie w ramach ograniczonych grup studentów.

W połowie kwietnia kilka tysięcy portugalskich studentów w protestach organizowanych w największych miastach kraju domagało się całkowitego przywrócenia zajęć akademickich w formie stacjonarnej. Uczestnicy wieców argumentowali swoje żądania niską liczbą zakażeń w kraju.

Od marca w Portugalii systematycznie spada liczba zgonów i zakażeń koronawirusem, a także osób hospitalizowanych z powodu Covid-19.

Jak podał w poniedziałek resort zdrowia Portugalii, podczas ostatniej doby zanotowano zaledwie jeden zgon i niewiele ponad 200 infekcji, czyli najmniej od roku trwania epidemii w tym kraju. W sumie zmarło już tam 16,9 tys. osób i potwierdzono blisko 830 tys. przypadków zakażenia.