Obraz Claude'a Moneta ze słynnej serii "Lilie wodne" trafi na aukcję. Cena to 40 mln dolarów

Lilie wodne (Le Bassin aux Nympheas) to jednen z najbardziej znanych i uznanych obrazów impresjonistycznych. „Monumentalny” obraz Claude'a Moneta z jego słynnej serii Lilie wodne ma trafić do sprzedaży na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za około 40 milionów dolarów.

Claude Monet, Le Bassin aux Nymphéas, 1917-19. SOTHEBY'S

Praca o wymiarach około jednego metra na dwa została namalowana w latach 1917-19 i będzie częścią wyprzedaży impresjonistów i sztuki nowoczesnej 12 maja. Wcześniej będzie można go oglądać 26 kwietnia w Tajpej na Tajwanie, a po wcześniejszym umówieniu od 1 maja powróci do Sotheby's w USA na wystawę. 

Dzieło jest częścią serii obrazów Grandes Decorations przedstawiających staw z liliami wodnymi Moneta w Giverny we Francji, którą rozpoczął w 1914 roku. Seria była przełomowa w niemal abstrakcyjnym potraktowaniu powierzchni wody w stawie i jej odbiciach. To doprowadziło do tego, że obrazy Moneta przedstawiające spokojne lilie w nowym, radykalnym kierunku, były dwa razy większe niż jego wcześniejsze lilie wodne. 

Późne prace są uważane za ważny pomost między impresjonizmem a ekspresjonizmem abstrakcyjnym, praktykowanym kilka pokoleń później przez artystów takich jak: Jackson Pollock i Mark Rothko. 

Julian Dawes z Sotheby's New York powiedział: „Claude Monet jest jednym z najbardziej znanych i lubianych artystów wszech czasów, a Le Bassin aux Nympheas to kwintesencja jego słynnej serii Lilie wodne".

Sotheby's ma wyjątkową historię jako „dom aukcyjny” Moneta, to tu odnotowano rekord artysty na aukcji z naszej sprzedaży obrazu „Stogi” (Meules) w 2019 roku za 110 milionów dolarów.

„Jesteśmy niezwykle podekscytowani, mogąc po raz pierwszy od prawie dwóch dekad wprowadzić na rynek tak znakomity obraz. Jako niezwykły przykład późnych prac Moneta z jego ukochanego domu w Giverny, ten monumentalny obraz pięknie ukazuje, jak twórczość Moneta ewoluowała w czasie, od przełomów impresjonistów do bardziej abstrakcyjnego skupienia się na stawie i liliach wodnych”

- mówił. 

„Z tej perspektywy praca ta otwiera zupełnie nowe okno na to, jak Monet wpłynął na późniejsze pokolenia artystów, którzy rozszerzyli jego radykalne koncepcje na pełną abstrakcję i przygotowali grunt pod nowy ruch artystyczny, który szturmem podbił świat”

- dodał.


 

 Źródło: niezalezna.pl, news.sky.com

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo