Chorzów: Już ponad 150 członków grupy "Psycho Fans" z zarzutami

W wielowątkowym śledztwie dotyczącym działalności grupy przestępczej "Pycho Fans", skupionej wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, zarzuty przedstawiono już łącznie ponad 150 osobom – przekazał w poniedziałek szef śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

fot. archiwum policyjne

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zatrzymaniu 11 osób powiązanych pseudokibicami Ruchu Chorzów, tzw. „Psycho Fans” i inną, grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Dwóch podejrzanych miało okraść klub sportowy, któremu kibicowali.

Prok. Tadla powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że na tym, kolejnym etapie śledztwa dotyczącym "Psycho Fans" przedstawiono zarzuty w sumie 13 osobom.

To ponad 60 zarzutów popełnienia przestępstw polegających przede wszystkim na obrocie znacznymi ilościami narkotyków, a także przestępstwa polegające na licznych włamaniach, napadach rabunkowych, rozbojach, których ci sprawcy dopuścili się w trakcie działalności tej grupy

 - opisywał prokurator.

Jedno z zarzucanych podejrzanym przestępstw dotyczy rozboju na szkodę klubu sportowego Ruch Chorzów. "W wyniku tego czego Maciej M. oraz inni sprawcy po zastraszeniu strażnika dokonali kradzieży komputera oraz środków pieniężnych o łącznej wartości ponad 23 tys. zł" - powiedział Tadla.

Prokuratura zaznacza, że w prowadzonym postępowaniu pojawił się także wątek gospodarczy. Według ustaleń śledztwa, Maciej M. oraz inne osoby z trzonu tej grupy dopuściły się poświadczenia nieprawdy w fakturach, księgujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze, co umożliwiało uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 8 mln zł.

Dodam, że jeden z tych czynów kwalifikuje się jako zbrodnia vatowska, a zatem za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 25 lat więzienia

 - zaznaczył prokurator. Do sądu trafiło wnioski o aresztowanie 11 spośród podejrzanych, wszystkie zostały uwzględnione.

"Łącznie do chwili obecnej w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej 'Psycho Fans' skierowano 17 aktów oskarżenia, a zarzuty usłyszało ponad 150 osób" - powiedział prok. Tadla.

Jak sprecyzował, wiele spośród ostatnio sformułowanych zarzutów usłyszały osoby, które już wcześniej były podejrzane w śledztwie dotyczącym "Psycho Fans". W jednym przypadku jest to osoba, która już została skazana za zaatakowanie innych członków grupy, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania.

Jak podało wcześniej CBŚP, informując o zatrzymaniu 11 osób, w trakcie realizacji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł. Prokurator przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów. 9 osób miało należeć do "Psycho Fans", a kolejne 5 do innej zbrojnej grupy przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tys. sztuk tabletek ecstasy.

Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Prokuratura Krajowa podała, że w trakcie jednego z włamań łupem sprawców padło ponad 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tys. euro, a innym razem 525 tys. zł w gotówce. W wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych dokumentów sprzedaży "projektów inwestycyjnych" o łącznej wartości 50 mln zł podejrzany jest m.in. Maciej M. "Maślak" i Łukasz L. "Lucky", za co grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Najważniejszy proces "Psycho Fans" toczy się o września 2019 r. przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Na ławie oskarżonych zasiada w nim blisko 50 osób. To jedna z największych spraw dotyczących przestępczości tzw. pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Chorzów #Ruch Chorzów #pseudokibice #bandyci #chuligani

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo