Opublikowano nowe zdjęcia satelitarne. Ogromny rosyjski obóz wojskowy na Krymie

Moskwa gromadzi do granicy z Ukrainą dziesiątki tysięcy żołnierzy - podał dziś tygodnik "Der Spiegel". Opierając się na opublikowanych zdjęciach satelitarnych napisano, że na anektowanym Półwyspie Krymskim zbudowano ogromny prowizoryczny obóz wojskowy, gdzie znajduje się ponad tysiąc pojazdów.

Putin gromadzi wojska na Krymie
kremlin.ru, liveuamap.com/screen

Obóz powstał koło miejscowości Marfiwka w pobliżu Kerczu. Zdjęcia pokazują, że choć jeszcze 15 marca miejsce było puste, niecały miesiąc później stało tam ponad 1000 wojskowych pojazdów i zbudowano tymczasowe koszary. Dodatkowo w pobliżu powstał mniejszy obóz.

15.03.2021:

02.04.2021:

Zdjęcia satelitarne są kolejnym dowodem na przemieszczanie się i koncentrację rosyjskich wojsk wokół Ukrainy, w tym na zaanektowanym Krymie. Wcześniej podobny prowizoryczny obóz wojskowy odkryli dziennikarze z zespołu CITeam pod Woroneżem. Równocześnie w sieciach społecznościowych TikTok i VKontakte pojawiło się wiele filmów i zdjęć dokumentujących ruchy wojsk i ciężkiego sprzętu, czasem z dalekich regionów Rosji.

Według USA i NATO, koncentracja wojsk rosyjskich jest największa od czasu inwazji z 2014 roku, a wokół Ukrainy może być zgromadzonych już ponad 50 tys. żołnierzy. Rodzi to niepokoje o nową ofensywę Rosji, choć według dowódcy wojsk amerykańskich w Europie generała Toda Woltersa ryzyko to jest obecnie "niskie lub średnie".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, spiegel.de, liveuamap.com

#obóz wojskowy #Rosja #Krym

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo