Rozbito gang pseudokibiców

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób powiązanych pseudokibicami Ruchu Chorzów, tzw. Psycho Fans i inną, grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Dwóch podejrzanych miało okraść klub sportowy, któremu kibicowali.

cba.gov.pl

Rzeczniczka CBŚP, nadkom. Iwona Jurkiewicz przekazała w poniedziałek, że w minionym tygodniu policjanci biura śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach przeprowadzili działania w województwach śląskim, opolskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

- W efekcie zatrzymano 11 osób, a trzech podejrzanych doprowadzono z aresztu śledczego, gdzie przebywali w związku z toczącymi się przeciwko nim postępowaniami. W trakcie akcji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł

- poinformowała nadkom. Jurkiewicz.

Prokurator przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów. 9 osób miało należeć do "Psycho Fans", a kolejne 5 do innej zbrojnej grupy przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tys. sztuk tabletek ecstasy.

Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Z ustaleń śledztwa wynika, że dwaj podejrzani w styczniu 2009 roku włamali się do pomieszczeń Ruchu Chorzów.

- Obezwładnili pracownika ochrony, zniszczyli mienie klubowe powodując straty oszacowane na blisko 7 tys. zł i skradli prawie 24 tys. zł w gotówce oraz laptop

- powiedziała nadkom. Jurkiewicz. Prokuratura Krajowa podała, że "w trakcie kolejnego włamania łupem sprawców padło ponad 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tys. euro, a innym razem 525 tys. zł w gotówce".

Zarzuty dotyczą również wyłudzeń VAT poprzez poświadczenie nieprawdy w fakturach i tzw. zbrodni Vatowskiej oraz prania pieniędzy. Podejrzani mieli dokonać uszczupleń podatku w wysokości prawie 9 mln zł. W wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych dokumentów sprzedaży „projektów inwestycyjnych” o łącznej wartości 50 mln zł podejrzany jest m.in. Maciej M. "Maślak" i Łukasz L. "Lucky", za co grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratury sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 11 osób, kolejne dwie zostały objęte poręczeniem majątkowym, policyjnym dozorem, mają także zakaz opuszczania kraju. Prokurator nie zastosował środków zapobiegawczych wobec jednej osoby, która odbywa obecnie karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Zatrzymania "Psycho Fansów" były kolejnymi w wielowątkowym śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. PK skierowała przeciwko pseudokibicom Ruchu Chorzów już 17 aktów oskarżenia, obejmujących 107 osób należących do grupy pseudokibiców lub z nią powiązanych. Aktualnie w sprawie podejrzanych jest 69 osób. Przedmiotem śledztwa jest działalność grupy w latach 2008-2018.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#CBA #Ruch Chorzów #pseudokibice #gang

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo