Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

Dziś w godzinach wieczornych czasu lokalnego na Tajwanie doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi w bliskiej odległości od miasta Hualian, położonego na wschodzie kraju.

That_Soham / CC0

Według tajwańskich służb geologicznych trzęsienia miały magnitudę - kolejno - 5,8 i 6,2. Nie ma na razie informacji o ofiarach bądź poważnych zniszczeniach.

Epicentrum trzęsień znajdowało się na południe od miasta Hualian. Pierwsze - na głębokości 15 km, drugie, silniejsze - 14 km. Trzęsienia były odczuwalne niemal na całym Tajwanie, w tym w stolicy kraju. W Tajpej i w innych miastach na północy wyspy kołysały się mocno budynki.

Były to największe w tym roku trzęsienia ziemi. Zdaniem specjalistów, w najbliższym czasie mogą pojawić się wstrząsy wtórne o podobnej sile.

Tajwan położony jest w pobliżu styku dwóch płyt tektonicznych i dlatego trzęsienia ziemi w tym wyspiarskim państwie nie należą do rzadkości. We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 pochłonęło tam ponad 2400 ofiar śmiertelnych. W 2018 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,4 w Hualian zginęło 17 osób.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo