Zmarł ukraiński pisarz Wołodymyr Jaworiwski

W wieku 79 lat zmarł ukraiński pisarz i polityk Wołodymyr Jaworiwski. Był on jednym z założycieli Ludowego Ruchu Ukrainy, który opowiadał się za niezależnością kraju od ZSRR. Przez 10 lat stał na czele Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

- Zakończył swoją ziemską podróż wybitny Ukrainiec Wołodymyr Jaworiwski. Pisarz, laureat nagrody Szewczenki (przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury), który w okresie narodzin naszej niepodległości swoimi słowami rozpalał serca milionów

 - napisał w sobotę na Facebooku pisarz Wasyl Szklar.

Jaworiwski przez sześć kadencji zasiadał w parlamencie. Był jednym z założycieli Ludowego Ruchu Ukrainy, które opowiadało się za niezależnością kraju od ZSRR. Podczas dwóch ostatnich kadencji deputowanego był członkiem frakcji Bloku Julii Tymoszenko.

"Wiele lat swojego życia poświęcił Ukrainie: na początku walczył o jej niezawisłość, a później rozwijał nasze państwo, pracując w parlamencie" - podkreślił przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Dmytro Razumkow, składając kondolencje bliskim Jaworiwskiego w imieniu tej izby.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wołodymyr Jaworiwski

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo