Najważniejsza zmiana – jak podkreśla resort – polega na tym, że leczenie pacjenta będzie koordynowane, począwszy od diagnostyki, przez leczenie, wsparcie psychologiczne, na monitorowaniu stanu po przebytej chorobie nowotworowej skończywszy.

Kompleksową opieką nad pacjentami zajmą się specjalistyczne placówki. W jednostkach odpowiedzialnych za koordynację procesu diagnostycznego i terapeutycznego zostaną wyznaczeni koordynatorzy, których zadaniem będzie nadzór nad planem diagnostyki i leczenia danego pacjenta.

To do koordynatora będzie należało np. ustalanie terminów wizyt i zabiegów, dzięki czemu pacjent szybciej powinien otrzymać konieczną pomoc.

W 2019 roku zaczęliśmy wprowadzać skoordynowany model opieki onkologicznej, uruchamiając pierwsze wyspecjalizowane jednostki Breast Cancer Units, czyli placówki, w których pacjentki z rakiem piersi mają zapewnioną diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne. Teraz z takiej kompleksowej opieki będą mogli skorzystać pacjenci z nowotworem jelita grubego, ale to nie koniec. Pracujemy nad opracowaniem modelu kolejnych Cancer Units: dla nowotworów złośliwych płuc, a także nowotworów ginekologicznych i urologicznych.
- wskazał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, cytowany w materiałach MZ.

Resort podnosi, że nowotwory złośliwe jelita grubego są najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi wśród wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce.