Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kleszczach. Kiedy atakują, jak się chronić, jak usunąć kleszcza?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią pora na kleszcze. Atakują z ukrycia, szybko i bezboleśnie. Gdy na zewnątrz temperatura wynosi powyżej 7-10 stopni pajęczaki zaczynają się budzić i szukają potencjalnego żywiciela. Żerują najczęściej na zwierzętach, ale lubią też krew ludzką. Czy istnieją skuteczne metody chroniące przed ukąszeniem tego pajęczaka?

Jerzy Górecki/pixabay.com/service/license/

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Na świcie istnieje 850 gatunków, a w samej Polsce jest ich 20. Najczęściej spotykamy 3 gatunki: pospolity, łąkowy i obrzeżek gołębi – najbardziej niebezpieczny. 

Najczęściej kleszcze czekają na swoją ofiarę na obrzeżach lasu czy łąki, na poboczach wąskich ścieżek czy pod drzewem. Dlatego najczęściej spotykamy kleszcze u psa, gdyż nasze pupile lubią biegać w wysokich trawach. Obrzeżek gołębi jak sama nazwa wskazuje żeruje na gołębich, a gdy ich brakuje przenoszą się do domów. Często możemy usłyszeć lub przeczytać, że u kogoś jest pełno kleszczy w domu. Potrafią wejść nawet przez okno, kanały wentylacyjne. Lubią gnieździć się w szparach w podłodze czy ścianach 

Kiedy i jak atakują kleszcze?

Kleszcze pospolite i łąkowe atakują w ciągu dnia. Najbardziej aktywne są ok. godziny 8 rano i po południu. Obrzeżek atakuje tylko nocą. 

Te gryzące pajęczaki potrafią wyczuć ofiarę nawet z odległości 20 metrów. Reagują one na temperaturę ciała, zapach potu. Kleszcz, gdy znajdzie się na ofierze nie atakuje od razu. Potrafi wędrować nawet kilka godzin szukając idealnego miejsca. 

Najczęściej atakowane jest miejsce za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinach, a nawet w miejscach intymnych. To są ulubione miejsca, ale może wbić się również w każdym innym miejscu na całym ciele. 

Gdy już znajdzie idealne dla siebie miejsce wkuwa się dość głęboko, samo ukucie jest niewyczuwalne tak jak żerowanie. Przez to, że jest niewyczuwalny może żerować nawet do 15 dni. Okazjonalne drapanie miejsca lub pocieranie nie robi mu żadnej krzywdy, nie oderwie go. W tym czasie może wypić ok. 2 ml krwi i powiększyć swój rozmiar.  

Jak chronić się przed kleszczami?

 • Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, więc na spacer o ile to możliwe wybierajmy godziny okołopołudniowe.
 • W lesie najlepiej chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Jeśli chcesz zbierać kwiaty i zioła na polanie, to na jej środku, a nie na obrzeżach.
 • Odpowiednie okrycie ciała: długie spodnie, bluzka z rękawem, czapka czy kapelusz na głowie. Najlepiej, aby ubranie było jasne łatwiej je w tedy zauważyć.
 • Dobrze jest używać preparaty odstraszające kleszcze. Stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów - substancji zawierających dietylotoluamid (DEET), które rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy skutecznie odstraszy kleszcze na kilka godzin. Substancja DEET blokuje receptory insektów i pajęczaków zniechęcając do lądowania na powierzchni skóry.
 • Zioła odstraszające kleszcze m.in. czystek i wrotycz. Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, który przypomina zapach kamfory, dlatego skutecznie odstrasza muchy, komary, mrówki, mszyce, mole, kleszcze i inne owady. Czystek może pomóc, gdy dojdzie do ukąszenia przez zakażonych kleszczy. Przypuszcza się, że może mieć wpływ na hamowanie namnażania się bakterii odpowiedzialnych za boreliozę.
 • Po powrocie do domu trzeba uważnie obejrzeć całe ciało.
 • Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Jak usunąć kleszcza?

Przy usuwaniu kleszcza z ciała pierwszą i najważniejszą zasadą jest brak paniki. Należy jak najszybciej, w spokoju i powoli usunąć pajęczaka. Podczas usuwania ważne jest, aby uchwycić go jak najbliżej skóry. W ten sposób nie zostanie on zgnieciony, co może skutkować uwolnieniem niebezpiecznych płynów ustrojowych. 

Krok po kroku usunięcia kleszcza z ciała:

 1. Ustaw narzędzie prosto, bezpośrednio nad kleszczem.
 2. Umieść czubek narzędzia jak najbliżej skóry. Nie szczy go.
 3. Wyciągnij kleszcza pionowo. Następnie zdezynfekuj ranę i obserwuj miejsce wkucia przez najbliższy czas. 

Jeżeli jakiś kawałek zostanie w skórze, nie należy panikować. Nie będzie to głowa, lecz część ryjka. Organizm człowieka po jakimś czasie sam samoistnie pozbędzie się tej części. Nie zagraża życiu człowieka. 

Objawy, które powinny niepokoić:

 • w ciągu 2–3 tygodni po wkuciu kleszcza wystąpiły objawy grypy (gorączka do 38°C, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból żołądka). Może to świadczyć o zakażeniu kleszczowym zapaleniem mózgu. Musisz wtedy znaleźć się pod opieką lekarza. 
 • w ciągu 1–5 tygodni pojawił się rumień. Jeżeli tak, natychmiast zgłoś się do lekarza – konieczna jest kuracja antybiotykowa, by opanować boreliozę w jej wczesnym stadium. Jeśli w tym czasie rumień nie wystąpi, zbadaj krew (test na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy), by upewnić się, że kleszcz nie zakaził cię boreliozą.

Jeśli przebywasz dużo czasu na świeżym powietrzu w lasach, parkach czy na łąkach wskazane jest, aby zawsze mieć ze sobą narzędzie pozwalające na szybkie usuwanie kleszczy. 

Najpopularniejsze narzędzia do usuwania kleszczy:

 • szczypczyki (pinceta)
 • kleszczkarta
 • lasso do usuwania
 • usuwanie palcami

Pamiętaj:

 • unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach –w lesie, na łąkach, a także w miejskich parkach
 • noś ubrania z długimi rękawami
 • wybieraj jasne ubrania – na nich dobrze widać owady
 • nakładaj na skórę środek odstraszający insekty
 • obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy po powrocie do domu
 • zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Co zrobić z usuniętym kleszczem?

Najbardziej skuteczną metodą całkowitego pozbycia się kleszcza jest jego zgniecenie za pomocą twardego przedmiotu. Kleszcz powinien najpierw zostać schowany w złożoną kartkę papieru, a następnie zmiażdżony przez pocieranie szklanką na twardej powierzchni. Skuteczne zabija je również 40-procentowy alkohol, środek do czyszczenia z chlorem i środek dezynfekcyjny.

Nieskuteczne z kolei jest miażdżenie ich pod butem lub gniecenie palcem. Kleszcze nie powinny być spuszczane w toalecie, ponieważ mogą przetrwać w wodzie stosunkowo długo.
stosowanie różnych cieczy.

 Źródło: niezalezna.pl, kleszcze.info.pl, poradnikzdrowie.pl

 

#kleszcze #choroby odkleszczowe #kleszczowe zapalenie mózgu #jak usunąć kleszcza #zdrowie #styl życia

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo