Wolność słowa w Niemczech jest zagrożona? Tylu fizycznych ataków na dziennikarzy jeszcze nie notowano!

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) odnotowało w zeszłym roku znaczny wzrost ataków na dziennikarzy w Niemczech. Stowarzyszenie wymienia w swojej analizie za rok 2020 - 69 ataków fizycznych. To najwyższa liczba od czasu rozpoczęcia badań sześć lat temu - informuje telewizja ARD. W 2019 roku odnotowano 14 przypadków, a w 2018 zarejestrowano 26 ataków.

zdjęcie ilustracyjne
Wolfgang Ehrecke/pixabay.com/service/license/

Departament Stanu USA poproszony o komentarz w tej sprawie wskazał, że dla Stanów Zjednoczonych wolność słowa, w tym prasy to „kluczowy element dynamicznie funkcjonującej demokracji”. 

„Pokojowe, dostatnie i integracyjne społeczeństwa zależą od swobodnego przepływu informacji i idei, w tym swobody poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji”.
- zaznaczono w komunikacie.

Jak dodało biuro prasowe Departamentu Stanu USA, wolność słowa jest „nadal zagrożona w wielu częściach świata”. 

„W tym poprzez coraz częstsze stosowanie przez rządy cenzury, inwigilacji, restrykcyjnych przepisów oraz zatrzymań, ścigania i stosowania przemocy wobec dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy obywatelskich”.
- podkreślono.

Według Departamentu Stanu wolna i „profesjonalna” prasa jest „kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje”. 

„Zapewnia wyborcom możliwość podejmowania świadomych decyzji i rozliczania urzędników państwowych. Administracja Biden-Harris stawia demokrację i prawa człowieka w centrum polityki zagranicznej USA. Oprócz skupienia się na wolności mediów i wolności słowa w naszych programach i zaangażowaniu dyplomatycznym, będziemy współpracować z partnerami międzynarodowymi w stosunkach dwustronnych i wielostronnych, aby zachęcić do silnego i trwałego wsparcia dla wolności mediów i słowa”.
- podsumowało biuro prasowe.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #prasa #media #wolność słowa

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo