Budka ujawnił plan totalnej opozycji ws. Trybunału Konstytucyjnego: Nie ma innej opcji aniżeli „opcja zero”

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka chciałby dogadać się z Jarosławem Gowinem w sprawie wspólnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich? Lider PO wystąpił nawet do Gowina z apelem w tej sprawie, a przy okazji ujawnił, jaki środowisko Koalicji Obywatelskiej ma plan w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o tzw. „opcję zero”.

Borys Budka
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Borys Budka ocenił na konferencji prasowej, że wyrok TK został wydany „na polityczne zamówienie” i pokazuje, że w Polsce Trybunał Konstytucyjny „istnieje tylko z nazwy”.

Jest de facto atrapą, która służy rządzącym do eliminowania przepisów dających niezależnym instytucjom ostoję w obowiązującym prawie".
- grzmiał szef Platformy, a po chwili ujawnił właściwy cel swojego wystąpienia.

Zwrócił uwagę, że czwartkowe orzeczenie TK ogłosił sędzia Stanisław Piotrowicz.. 

To pokazuje, że nie ma innej opcji aniżeli opcja „zero” w sądzie konstytucyjnym. Po wyborach należy zbudować sądownictwo w Polsce od nowa, gwarantując przestrzeganie polskiej konstytucji, prawa europejskiego i elementarnych, obywatelskich praw.
- przekonywał Budka.

Według niego nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich powinna zostać osoba niezależna od władzy, która da gwarancję przestrzegania konstytucji i zawartych w niej praw obywatelskich. 

Dlatego z tego miejsca wzywam tych wszystkich, którzy dzisiaj po stronie Zjednoczonej Prawicy będą krytykować to pseudo orzeczenie, byśmy wspólnie znaleźli kandydata, który przejdzie w Sejmie.
- oświadczył Budka.

Jak dodał, słowa te kieruje do wicepremiera, prezesa Porozumienia, Jarosława Gowina, którego posłowie - jak przypomniał - zgłaszali już wątpliwości do rozstrzygnięcia TK.

Tak, panie premierze, dzisiaj jest ten czas, żeby stanąć po stronie obywateli, by znaleźć takiego kandydata, który uzyska większość głosów w Sejmie. Pan ma do tego wystarczającą liczbę posłów i należy to wspólnie zrobić.
- zaapelował Budka.


Parlament już trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać jego następcę. W czwartek ma podjąć kolejna próbę wyboru nowego RPO. Kandydatami na to stanowisko są: poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, zgłoszony przez kluby KO i Koalicji Polskiej prawnik, prof. Sławomir Patyra oraz zaproponowany przez Lewicę działacz społeczny Piotr Ikonowicz. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Borys Budka #Platforma Obywatelska #Trybunał Konstytucyjny #Rzecznik Praw Obywatelskich

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo