To nienotowany w historii kraju wzrost zatrudnienia w budżetówce.

Według Seguridad Social w okresie pandemii zwiększyła się też do rekordowego poziomu liczba pracowników zatrudnionych w sferze publicznej i wynosi już 3,37 proc.

Analizujący w środę te informacje dziennik “El Mundo” wskazał, że pomiędzy lutym 2020 roku, kiedy pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, a marcem 2021 roku, w hiszpańskiej budżetówce stworzono blisko 200 tys. nowych etatów.

Największą liczbę nowych miejsc pracy stworzyły władze wspólnot autonomicznych. Liczba etatów zwiększyła się tam o 156 tys., czyli o 10 proc. w stosunku do lutego 2020 roku.

Według szacunków rządu Hiszpanii w 2020 roku wydano rekordową kwotę na płace dla pracowników sfery budżetowej, renty oraz emerytury. Wypłaty te przekroczyły 294,8 mld euro, czyli równowartość 26 proc. PKB.

W marcu w hiszpańskich urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 4 mln bezrobotnych. Oprócz tego nieaktywnymi zawodowo jest 700 tys. osób objętych tzw. mechanizmem pracy tymczasowej. Utrzymywanie etatów dla tych osób wspiera państwo i w minionym roku na ten cel wydano z budżetu 16 mld euro.