W środę przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Hierarcha zaznaczył w nim, że ich produkcja, w której korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów, "budzi poważny sprzeciw moralny".

Wskazał jednocześnie, że "wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami mogą z nich skorzystać bez winy moralnej". Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

W odpowiedzi na stanowisko bp. Wróbla na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu napisano, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów".

"Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia m.in. normalnych praktyk religijnych"

- podkreślono.

W związku z trzecią falą zachorowań w środę rząd przedłużył dotychczasowe obostrzenia do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r. Utrzymany został m.in. limit w miejscach kultu religijnego – na jedną osobę musi przypadać 20 m2.