Pierwszym kryterium, które w przypadku wielu osób może okazać się decydujące, jest czas. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie i posiadaniu gęstego, zielonego trawnika praktycznie z dnia na dzień, wówczas warto rozważyć rozwinięcie trawy z rolki. Jeśli jednak czas nas nie nagli, wówczas dobrym wyborem będzie wysiew trawy, który jest po prostu znacznie tańszy.

Jaki rodzaj trawy wybrać?

Na rynku dostępne są mieszanki nasion z przeznaczeniem na:

  • trawniki sportowe (na przydomowe boiska, bardzo wytrzymałe na deptanie, ale wymagające fachowej pielęgnacji),
  • trawniki parkowe (do dużych ogrodów, kosi się je rzadziej i wyżej, znoszą lekki cień, ale nie można ich intensywnie użytkować),
  • na łąkę kwietną (nie wymaga nawożenia i podlewania - poza pierwszym rokiem, a koszenie wykonuje się trzy razy w sezonie).


Dla kogo trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Niezbędne jest użycie glebogryzarki, a następnie wałowanie, w celu wyrównania terenu. Może się okazać, że konieczne będzie wymieszanie gleby z warstwą piasku, dla uzyskania lepszej przepuszczalności. 

Jeśli mamy równe podłoże i zależy nam na dość szybkim efekcie, wówczas warto rozważyć rozwinięcie trawy z rolki. Jest to rozwiązanie droższe od tradycyjnego wysiewu, jednak natychmiastowy efekt i duży wybór rodzajów trawników powoduje, że wiele osób decyduje się właśnie na tę formę zakładania trawnika w przydomowym ogrodzie.

Przed zakupem trawy z rolki warto ustalić skład gleby oraz poziom nasłonecznienia oraz zastanowić się nad tym, jaka będzie intensywność użytkowania trawnika. W zależności od tych zmiennych, dobierzemy murawę bardziej ozdobną lub taką, o właściwościach „sportowych”, odporną na deptanie.

Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Trawnik z rolki można rozwinąć praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Warto pamiętać, że darń z rolki jest znacznie odporniejsza na warunki atmosferyczne i niestraszne są jej nawet przymrozki, które mogą znacznie spowolnić wzrost trawy tradycyjnie kiełkującej. Trawnik z rolki można rozwinąć już na przełomie marca i kwietnia, praktycznie aż do końca listopada.

Jak dbać o trawnik z rolki?

Sposób pielęgnacji trawnika z rolki praktycznie nie różni się od tego zakładanego z wysiewu. Wymaga on regularnego podlewania oraz dawkowania mieszanek nawozów. Ponadto co jakiś czas niezbędna będzie również wertykulacja i aeracja. Odpowiednio zadbany trawnik z rolki długo będzie cieszył oko. Trawa z rolki jest dość odporna nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale również choroby trawy i działanie szkodników. 

Należy jednak pamiętać, że zaniedbany trawnik z rolki dość szybko straci walory estetyczne i po prostu zacznie żółknąć. To pierwszy sygnał oznaczającą konieczność pilnej regeneracji murawy.

Trawnik z rolki – MINUSY i wady

Bez wątpienia największą wadą trawnika z rolki jest jego cena. W porównaniu do trawy wysiewanej tradycyjnie, murawa z rolki kosztuje często kilkakrotnie więcej za metr kwadratowy. 

Wbrew powszechnej opinii o łatwości rozłożenia trawnika z rolki, cały proces wymaga wprawy i doświadczenia. Źle położony trawnik z rolki może się po prostu nie przyjąć na całej powierzchni, a w konsekwencji uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.

Na rynku najczęściej dostępne są rolki z trawą nadającą się do miejsc dobrze nasłonecznionych. Trawa z rolki dobrze znosząca zacienione przestrzenie wciąż nie jest jeszcze tak powszechnie dostępna, choć można ją oczywiście znaleźć u niektórych producentów.


Dla kogo trawnik z wysiewu?

Wysiew trawnika w dużym uproszczeniu polega na rozrzuceniu na całej wybranej powierzchni mieszanki traw. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych form zakładania trawników. Na rynku dostępnych jest sporo różnych mieszanek traw. Są one dość atrakcyjne cenowo i możemy bez trudu znaleźć mieszanki przeznaczone do terenów nasłonecznionych, cienistych, a także intensywnie użytkowanych. Istnieją nawet specjalne mieszanki zabezpieczone przed wydziobywaniem nasion przez ptaki.

Kiedy wysiewać trawę?

Dobrym momentem na wysiewanie trawy jest początek maja, a następnie dopiero jesień (wrzesień-październik). Chodzi o to, aby w chwili wysiewu nie było zbyt gorąco, ale ważne też, aby nie panowała zbyt niska temperatura. Nasiona dostępnych na rynku mieszanek traw mogą ulegać przesuszeniu, gdy za oknem będzie zbyt ciepło. Duże mrozy mogą natomiast znacząco spowolnić proces kiełkowania i wzrostu nasion trawy.

UWAGA: Nie wysiewamy trawy, gdy temperatura przekracza 25ºC. Trawa siana w takich warunkach będzie przerzedzona lub wcale nie wzejdzie.

Jak wysiewać trawnik?

W przypadku trawy z wysiewu, nie potrzeba tak dokładnie wyrównywać podłoża, jak w przypadku trawy z rolki. Oczywiste jest jednak, że wyrównanie podłoża wpłynie na końcowy efekt wizualny. Warto jest zatem zadbać o to, aby teren, na którym planujemy wysiewać trawę był w miarę równy, a gleba była odpowiednio wilgotna.

Aby trawa mogła zacząć kiełkować kluczowe jest utrzymywanie wilgotności podłoża przez kilkanaście dni po wysiewie. Proces ten nie tylko sprzyja kiełkowaniu, ale również przyspiesza ukorzenianie się trawy. 

Trawę siejemy równomiernie rozrzucając nasiona (najlepiej przy użyciu siewnika). Jeśli zależy nam na gęstej i równej murawie, dobrze jest zastosować krzyżową technikę wysiewu – czyli rozrzucenie nasion wzdłuż i wszerz na całym terenie. 

Nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi i czekamy na wzrost trawy.

Jak dbać o trawnik z wysiewu?

Należy pamiętać, że zakładając trawnik z wysiewu od podstaw nie należy sugerować się jedynie obszarem planowanego wysiewu. Żeby cieszyć się gęstym trawnikiem, przy zakładaniu murawy należy użyć dwukrotnie więcej nasion, niż w przypadku późniejszej regeneracji trawnika już ukorzenionego.

Ogólnie przyjęta zasada wysiewu trawy, sugeruje użycie ok 30% więcej mieszanki traw, niż sugeruje producent. Jest to spowodowane ryzykiem wydziobania nasion przez ptaki.

Nie przykrywaj wysianych nasion zbyt grubą warstwą ziemi. Wówczas nasiona mogą kiełkować znacznie dłużej lub zacząć gnić, jeśli gleba będzie zbyt wilgotna.

Trawnik z wysiewu – MINUSY i wady

Największą wadą trawnika z wysiewu jest czas niezbędny do jego wzrostu. Jeśli zależy nam na natychmiastowym niemal efekcie, ten rodzaj zakładania trawnika nie jest dla nas.

Czas kiełkowania w zależności od pory roku i rodzaju gleby to nawet kilkanaście dni. Gęstą i zieloną murawą cieszyć się będziemy nie wcześniej, niż po miesiącu.


Ile kosztuje trawnik z rolki? Ile kosztuje trawnik z wysiewu?

Jeśli rozważamy trawnik z wysiewu, jego średni koszt oscyluje w granicach 7-30 zł//m2 (materiał i robocizna, wraz z przygotowaniem podłoża). Dodatkowo kilogram mieszanki trawnikowej to koszt ok. 15-30 zł (na około 40 m2).

Jeśli rozważamy trawnik z rolki, koszt założenia murawy oscyluje w granicach 20-45 zł/m2 (do wyboru mamy droższą trawę z folii oraz tańszą – trawę z gruntu)) - sama darń kosztuje odpowiednio: 8-15 zł/m2 i 5-8 zł/m2.