„Jedna z fabryk rosyjskich trolli prowadziła operację nazwaną „Front News”. Ta grupa nazywająca siebie „bojownikami w wojnie informacyjnej”, kierowana z Krymu przez Konstantina Krynika, jest finansowana przez FSB. Grupa, poprzez rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji o zachodnich szczepionkach, miała podważyć zaufanie do nich. W dziwny sposób interesy Berlina i Moskwy uzupełniły się w tworzeniu atmosfery niepewności wokół szczepionki AstraZeneca. Pandemia, w globalnej grze geopolitycznej, stworzyła Niemcom szanse na przyspieszoną kumulację ich władzy nad Europą”.
- ujawnia Piotr Grochmalski.

Ponadto w numerze:

  • Jadą czołgi na zachód. Po co Putin straszy wojną z Ukrainą?

„Tak mocno wojną nie pachniało na pograniczu ukraińsko-rosyjskim od 2015 roku. Jednak im bardziej demonstracyjnie Moskwa przerzuca swe siły na zachód, tym bardziej można być przekonanym, że nie o wojnę Kremlowi chodzi, lecz o uzyskanie pewnych politycznych celów za pomocą groźby takiej wojny”.
- czytamy w tekście Antoniego Rybczyńskiego.

  • Trzaskowski utonie w śmieciach? Bałagan w „zielonej stolicy”

„Narastają problemy Rafała Trzaskowskiego ze śmieciami. W geście rozpaczy Warszawa postanowiła rozpocząć kampanię społeczną, w której zrzuca winę za podwyżki za wywóz odpadów na rząd. W tak prosty przekaz nie wierzą już nawet miejscy urzędnicy, a także szef MPO Włodzimierz Karpiński. Krew poczuli politycy prawicy, którzy zaczynają marzyć o tym, że sytuacja polityczna w stolicy może się odwrócić”.
- ujawnia Jacek Liziniewicz.

  • Głupszej polityki niż ocieplenie z Putinem nie było w polskiej historii

„Nawet ci, którzy nie wierzą w siłę rosyjskiej agentury w Polsce i nie lubią PiS, muszą przyznać, że polityka polsko-rosyjskiego ocieplenia z lat 2007–2014 skończyła się widowiskową katastrofą. Tusk, Sikorski i Komorowski, publicyści i celebryci zapowiadali, że Polska buduje zbliżenie Rosji z Zachodem. Zachęca też Moskwę, by zmierzała ku demokratyzacji. A w ten sposób także nasze znaczenie w Europie rośnie. W 2014 roku Rosja faktycznie zbliżyła się do UE poprzez… zajęcie części Ukrainy. Nawiązała też wyjątkowo bliskie relacje z demokratami, głównie za pomocą serwowanej im trucizny. I nikt nie miał wcześniej żadnych logicznych podstaw, by myśleć, że stanie się inaczej”.
- czytamy w tekście Piotra Lisiewicza.

  • Nowa era polskiego tenisa. Iga Świątek i Hubert Hurkacz, czyli nasze wielkie nadzieje

„Hubert Hurkacz osiągnął życiowy sukces i zwyciężył w Turnieju ATP rangi Masters 1000 w Miami. Tym samym poszedł śladami Agnieszki Radwańskiej, która wygrała ten turniej 9 lat temu. Kilka miesięcy wcześniej pierwszy triumf w wielkoszlemowym French Open odniosła Iga Świątek. Jest szansa, że ich sukcesy nie będą tylko jednorazowym osiągnięciem, lecz początkiem jeszcze większych karier polskich tenisistów. Czy doczekamy się gwiazdy na miarę lidera bądź liderki światowych rankingów?”
- sylwetkom nadziei polskiego tenisa przygląda się Leszek Galarowicz.

Tygodnik Gazeta Polska dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Szczegóły dotyczące prenumeraty w czasie kwarantanny można znaleźć na stronie https://prenumerata.swsmedia.pl/ oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819

W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.