Służby podsumowały kontrole, które od piątku do niedzieli przeprowadziły w 152 obiektach handlowych i 111 obiektach usługowych; funkcjonariusze sprawdzili też 44 hotele, 69 siłowni i 37 restauracje, a także 322 środki transportu komunikacji publicznej.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, nieprawidłowości ujawnione zostały m.in. w ośmiu lokalach gastronomicznych, w których - mimo obowiązujących w kraju obostrzeń - serwowano gościom posiłki na miejscu. "W związku z tymi nieprawidłowościami pouczonych zostało 85 osób, a wobec kolejnych 53 policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie za łamanie reżimu sanitarnego" - wskazał rzecznik. Jak dodał, w pięciu przypadkach sprawę pod kątem popełnienia przestępstwa zbada prokuratura.

Kontrolom poddane zostały także siłownie. "Wobec 61 lekceważących epidemiologiczne obostrzenia osób przebywających w siłowniach policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie" - poinformował Gleń. Siedem przypadków, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, zbada prokuratura.

Mundurowi wciąż sprawdzają, czy osoby przebywające na kwarantannie, nie opuszczają miejsc izolacji; w miniony weekend przeprowadzili ponad 25 tys. takich kontroli. "W 386 przypadkach pod wskazanymi adresami nie zastano osób, wobec których prowadzone jest teraz postępowanie wyjaśniające" - podał rzecznik policji. Wskazał, że może ono skutkować w sądzie wysoką grzywną lub karą od sanepidu.

Ponadto funkcjonariusze mandatami ukarali 397 osób, które nie stosowały się do nakazu zasłaniania maseczką ust i nosa. Wobec 103 wnioski o ukaranie skierowane zostaną do sądu; pouczenia udzielono kolejnym 20.