Jak poinformowała w poniedziałek Anna Banaszewska-Jaszczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w trakcie weekendowych działań funkcjonariusze ujawnili blisko 2300 wykroczeń dotyczących łamania obostrzeń covidowych.

W miniony weekend na nadmorskich promenadach i bulwarach można było spotkać tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta.

"Mandatami karnymi ukaranych zostało prawie 1300 osób, dotyczyły one głównie gromadzenia się, oraz niezakrywania ust oraz nosa. W stosunku do ponad 170 osób skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu"

- dodała Anna Banaszewska-Jaszczyk.

Pomorscy policjanci zastosowali prawie 850 pouczeń z uwagi na niewłaściwe zachowanie.

Każda osoba, która narusza obowiązujące przepisy sanitarne, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł, funkcjonariusze mogą skierować do sądu wniosek o jej ukaranie. O rażącym łamaniu przepisów mundurowi poinformują też inspektora sanitarnego, kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

"Policjanci stale prowadzą działania w miejscach grupowania się mieszkańców oraz turystów. Tego typu akcje skierowane są do osób naruszających ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Funkcjonariusze zwracają uwagę na zakrywanie ust i nosa maseczką"

- tłumaczyła gdańska funkcjonariuszka.