Dzisiaj podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał informację, że wpłynęło do niego wiele próśb od różnych instytucji w związku z możliwością przyspieszenia szczepień zważywszy na rolę i zadania określonych grup zawodowych.

- W przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne, natomiast w przypadku 5 takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym – stwierdził Dworczyk.

– Pan minister się do tego przychylił i tutaj chodzi o następujące podmioty: dotyczy to dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, a więc rzeczywiście to są osoby, które na co dzień pełnią niezwykle ważną rolę w walce z COVID-19 zawiadują między innymi ruchem karetek. Bez nich by po prostu system nie działał. Drugą taką grupą to są pracownicy rządowej agencji rezerw strategicznych czyli instytucji odpowiedzialnej za dystrybucję szczepionek. Trzecia to jest CEZ, czyli instytucja odpowiadająca za obsługę informatyczną wszystkich procesów realizowanych w ramach Ministerstwa Zdrowia, również za obsługę informatyczną i działanie centralnego kalendarza szczepień i systemów niezbędnych do zamawiania szczepionek. Czwarta to chmura krajowa obsługująca również w tym zakresie system centralnej rejestracji i centralnego kalendarza, a piąta to instytucje, które dostarczają tlen do szpitali. Łącznie to będzie około 1800 osób

– dodał.