Węgry: Uczczono pamięć ofiar Katynia

Złożeniem wieńców i kwiatów oraz zapaleniem zniczy uczczono w poniedziałek w parku Męczenników Katynia w Budapeszcie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W kameralnej ceremonii uczestniczył m.in. polski ambasador Jerzy Snopek.

https://twitter.com/PLinHungary

W uroczystości wzięli także udział burmistrz III dzielnicy, gdzie położony jest park Męczenników Katynia, Laszlo Kiss oraz przewodnicząca samorządu narodowości polskiej w tej dzielnicy Korinna Wesolowski.

Na placu złożono wieńce pod pomnikiem katyńskim. Uczczono również pamięć sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Dzięki m.in. jego staraniom powstał pomnik katyński w Budapeszcie.

Krótką modlitwę poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej zmówił proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ksiądz Krzysztof Grzelak.

W niedzielę w dzielnicy Koebanya w Budapeszcie upamiętniono rocznicę katastrofy smoleńskiej i ofiar zbrodni katyńskiej przy tablicy znajdującej się na frontonie Kościoła Polskiego. Wiązanki kwiatów w asyście księdza Grzelaka złożyły prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar i dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska. Odmówiono modlitwę.

W sobotę indywidualnie - ze względu na pandemię Covid-19 - wieńce przy pomniku Memento-Smoleńsk w Budapeszcie złożyli przedstawiciele władz węgierskich, w tym przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych paramentu węgierskiego Zsolt Nemeth, przedstawiciele polskiej dyplomacji, stowarzyszeń polonijnych, polskich samorządów oraz Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.

Wiązanki kwiatów spoczęły też przy tablicy pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gyoer oraz przy kopijniku katyńskim w Tatabanya, przy tablicy w Tata, przy tablicy i drzewie pamięci Lecha Kaczyńskiego w XI dzielnicy Budapesztu.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Węgry #Polska #Budapeszt #Katyń

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo