SKANDAL: Przekazali Rosjanom wrażliwe dane o pilotach Tu-154M i ich rodzinach

  

Prokuratura wojskowa badająca katastrofę smoleńską przekazała do Rosji trzy tomy akt, w tym szczegółową dokumentację odnoszącą się do pilotów Tu-154M - poinformowała w piątek Naczelna Prokuratura Wojskowa. - To absolutny skandal, że polska prokuratura ułatwia działania wywiadowcze obcemu mocarstwu. To klasyczne zbieranie kontrwywiadowczej siatki informacji - oburza jeden z byłych szefów polskich służb. Z kolei zespół Smoleński zapowiada podjęcie natychmiastowych kroków prawnych wobec osób, które udostępniły te dane Rosjanom.

Dane o imionach, nazwiskach, datach urodzenia, śmierci, stanie cywilnym, wykształceniu, wykonywanym i wyuczonym zawodzie członków załogi oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa i małżonków - to część dokumentów, które trafiły właśnie w ręce Rosjan.

- Prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie w ramach realizacji rosyjskiego wniosku o pomoc prawną, w zeszłym tygodniu - 19 lutego - skierowała te akta do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej - poinformował Kpt. Marcin Maksjan z NPW.

- Wśród przekazanych materiałów znalazły się m.in. protokoły przesłuchań świadków, potwierdzenia doręczeń osobom pokrzywdzonym określonych dokumentów na prośbę strony rosyjskiej oraz dokumentacja dotycząca danych genealogicznych załogi samolotu Tu-154M - zaznaczył prokurator.

- To absolutnie bulwersujący ruch. Zespół Parlamentarny ds. katastrofy smoleńskiej podejmie kroki prawne aby wyjaśnić tą sprawę. - Prokuratura ma wyjaśnić na jakiej podstawie przekazała tak indywidualne dane obcemu mocarstwu. Jak Rosjanie uzasadnili swój wniosek w tej sprawie? Jak uargumentowali, że takie dane są im potrzebne?  - pyta Antoni Macierewicz.

Rozmawialiśmy także z byłym szefem jednej z polskich służb. W jego opinii przekazanie tak szczegółowych danych to nie lada gratka dla obcego wywiadu. - To informacje o elitarnym korpusie Wojska Polskiego. Ochrony polskiego aparatu najważniejszych osób w państwie. Chcą mieć wiedzę jacy ludzie organizują nasze siły zbrojne i tą wiedzę otrzymują od naszych wojskowych - mówi nasz rozmówca.

NPW zaznaczyła także, że zgodnie z zapisami europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., na podstawie której odbywa się współpraca prokuratur, strony konwencji zobowiązane są do udzielania "możliwie najszerszej pomocy prawnej".

- Można odmówić udzielenia takiej pomocy jedynie w przypadku uznania, że jej udzielenie mogłoby naruszyć suwerenność, bezpieczeństwo, porządek publiczny lub inne podstawowe interesy państwa. - W tym przypadku taka okoliczność nie zachodziła, więc te dane zostały przekazane - napisał  w ekspertyzie zleconej w Prokuraturze Generalnej dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej PG prok. Józef Gemra.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,NPW


Wczytuję komentarze...

Pożar w zakładzie przetwórstwa rybnego

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Strażacy opanowali pożar, który wybuchł w środę w nieużytkowanym zakładzie przetwórstwa rybnego w Złocieńcu. Udało się uratować jedną trzecią powierzchni obiektu, który w wyniku pożaru częściowo uległ zawaleniu – poinformował oficer prasowy KW PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Po ponad czterech godzinach strażakom udało się opanować pożar zakładu przetwórstwa rybnego w Złocieńcu, który formalnie nigdy nie został otwarty.

"Część hali uległa zawaleniu. Uratowano jedną trzecią powierzchni obiektu"

– powiedział Kubiak.

Kubiak poinformował, że w akcji gaśniczej brały udział 32 zastępy straży pożarnej. Pożar gasili strażacy z jednostek z powiatów: drawskiego, łobeskiego i wałeckiego.

W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Ze względu na duże zadymienie na drodze krajowej nr 20, przy której położony jest zakład, obowiązuje ruch wahadłowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl