Rüsselsheim. Zafira‑e Life, dzięki napędowi elektrycznemu, łączy komfort jazdy i przestronny przedział pasażerski z możliwością bezemisyjnego podróżowania w ciszy. Od teraz z tych dobrodziejstw mogą korzystać także osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. W pełni elektryczny van marki Opel, w wersji przygotowywanej przez specjalistyczną firmę AMF-Bruns zajmującą się konwersją pojazdów, jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą wjechać do środka wózkiem inwalidzkim przez duże tylne drzwi. Zafira‑e Life z atestowaną zabudową jest więc odpowiednia do przewozu użytkowników wózków inwalidzkich w mieście lub w czasie dalszych rodzinnych wycieczek.

AMF-Bruns oferuje już konwencjonalnego Opla Zafirę Life w odmianie przystosowanej do przewozu osób na wózkach. Dotyczy to pojazdów z nadwoziem o długości Long (4,95 m) i Extra Long (5,30 m). Teraz do tej oferty dołączyła Zafira‑e Life. Podobnie jak wersje z silnikami Diesla również odmiany z zasilaniem akumulatorowym są w pełni przygotowane do konwersji w uniwersalny pojazd do codziennego użytku z dostępem dla osób niepełnosprawnych.


Umieszczenie akumulatora o pojemności 50 kWh w podłodze gwarantuje, że pasażerowie mają tyle samo miejsca, co w każdej innej Zafirze Life. Przy obniżonej podłodze wysokość wnętrza w strefie przewozu wózka wynosi około 1420 mm, a sam wjazd ma wysokości 1500 mm. Stanowisko wózka ma około 810 mm szerokości i 1400 mm (Zafira‑e Life Long) lub 1710 mm (Zafira‑e Life Extra Long) długości. Antypoślizgowa rampa przy tylnych drzwiach ułatwia wprowadzenie wózka. Do bezpiecznego przymocowania wózka do podłogi można użyć spełniających normy DIN i ISO standardowych pasów bezpieczeństwa oraz systemu unieruchamiania wózka. W samochodzie zamontowano także przedłużane pasy do mocowania wózka z przodu. Dodatkową ochronę zapewnia opcjonalne podparcie głowy i pleców FutureSafe. Dwuczęściowy system można indywidualnie dopasować do użytkownika wózka inwalidzkiego lub złożyć przy bocznej ściance, by zyskać więcej miejsca w czasie, kiedy samochód nie przewozi wózka.


Warto zauważyć, że zachowano wszystkie walory użytkowe modelu Zafira‑e Life. Z wózkiem na pokładzie samochodem może podróżować także kolejne pięć osób w pierwszym i drugim rzędzie. Jeżeli wózek nie jest przewożony, opcjonalną opatentowaną rampę EasyFlex można łatwo i szybko złożyć na płasko i wsunąć do środka. Powstaje wtedy dodatkowe miejsce na bagaż oraz przestrzeń dla dwojga kolejnych osób — niezależnie od wybranej długości nadwozia, kabina „5+1” zmienia się w siedmiomiejscową, z dwoma obrotowo składanymi fotelami w trzecim rzędzie.


Zafira‑e Life z akumulatorem 50 kWh może przejechać do 231 kilometrów na jednym ładowaniu zgodnie z normą WLTP. Zapas elektryczności można uzupełnić z domowej ładowarki naściennej, na publicznej stacji ładowania, a nawet ze zwykłego domowego gniazdka elektrycznego. Na szybkiej stałoprądowej stacji ładowania o mocy 100 kW naładowanie 50‑kilowatogodzinnego akumulatora Zafiry‑e Life w 80 procentach zajmuje tylko 30 minut.