Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Sławomir Nowak wychodzi na wolność. Ostatnio głos w jego sprawie zabierał Tusk

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że nie przedłuży aresztu tymczasowego dla Sławomira Nowaka, byłego ministra. Ostatnio w jego sprawie głos zabierał były premier Donald Tusk. "Dziwi mnie wypowiedź Donalda Tuska na temat Sławomira Nowaka, aczkolwiek rozumiem, że wpisuje się w tę doktrynę, którą wskazywał kiedyś Sławomir Neumann" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Donald Tusk i Sławomir Nowak
Patryk Lubon / Gazeta Polska (fot. archiwalne)

Prokurator oskarża, Tuskowi jest szkoda

Były premier Donald Tusk ocenił w piątek w TVN24, że "prokuraturę wykorzystuje się w celach politycznych". "Jedną z ofiar tej metody wykorzystywania aresztów i prokuratury jest Sławomir Nowak" - powiedział. "Leży mi to na sercu, ponieważ był moim podwładnym i uważam, że tak dalej być nie może" - zaznaczył.

Były minister transportu Sławomir Nowak przebywał od lipca ub. roku w areszcie w związku postawionymi mu zarzutami korupcyjnymi; według prokuratury Nowak miał też kierować grupą przestępczą. Posiedzenie w przedmiocie przedłużenia aresztu Sławomirowi Nowakowi rozpoczęło się o godz. 8.15. Sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie mimo szeroko argumentowanego wniosku prokuratora, nie przedłużyła byłemu ministrowi transportu aresztu o kolejne trzy miesiące.

Prokurator wnioskował o dalszą izolację podejrzanego nie tylko ze względu na grożącą mu surową karę do 15 lat pozbawienia wolności, ale także z uwagi na obawę matactwa procesowego. W sprawie zachodzi konieczność przesłuchania dodatkowych świadków i przeprowadzenia dowodów, na które Nowak mógłby próbować wpływać będąc na wolności.

Sądy mają to rozstrzygnąć

Myślę, że obywatele są w stanie dosyć szybko i racjonalnie ocenić to, co robią służby. Z informacji medialnych, które się pojawiały w przestrzeni publicznej, wynika że osoby związane właśnie ze Sławomirem Nowakiem oraz w ogóle osoby szeroko rozumiane z tą grupą, chowały po jakichś skrytkach środki finansowe. W związku jeżeli tak było, to prokuratura słusznie podejmuje działania i niech sąd rozstrzygnie tę kwestię

- komentował Müller w Polskim Radiu 24.

Jak dodał, od tego są sądy w Polsce, żeby to rozstrzygnęły. 

Natomiast od tego jest prokurator i właściwe służby, aby jeżeli jakiekolwiek informacje sugerujące popełnienie przestępstwa, a w tym wypadku przestępstwa na szeroką skalę miały miejsce, to musi prokuratura podjąć właściwe działania

 - powiedział.

Doktryna Neumanna

Dziwi mnie ta wypowiedź Donalda Tuska, aczkolwiek rozumiem, że wpisuje się w tę doktrynę, którą wskazywał kiedyś Sławomir Neumann

 - dodał Müller nawiązując do dawnej, nagranej rozmowy polityka PO.

Chodzi o opublikowane przez TVP Info nagranie, na którym zarejestrowano rozmowę Sławomira Neumanna z tczewskim działaczem PO, pochodzącą z końca 2017 r. Trwały wtedy przygotowania do wyborów samorządowych, które odbyły się rok później. W rozmowie pojawia się ostra krytyka wyborców, działaczy, sytuacji prawnej ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, obietnica wspierania za wszelką cenę, pod warunkiem lojalności partyjnej, i wulgaryzmy.  Główna zasada mówiła o tym, że "jak jesteś nasz, to będziemy walczyć o ciebie do końca". Polityk przeprosił za wulgaryzmy.


Nowak, były minister transportu i były szef gabinetu politycznego premiera Tuska, a także b. szef Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy (Ukrawtodor), został zatrzymany w lipcu ub. roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest podejrzany o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Z ustaleń mediów wynika, że zarzuty korupcji dotyczą także czasów, gdy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sławomir Nowak #Donald Tusk #prokuratura #Piotr Muller #afera Nowaka

albicla.com@ Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo