Marksista prezydentem Peru? Prowadzi po pierwszej turze wyborów, choć miał być siódmy

Skrajnie lewicowy przywódca związkowy i nauczyciel Pedro Castillo prowadzi w przeprowadzonej w niedzielę pierwszej turze wyborów prezydenckich w Peru. Według badań Ipsos uzyskał 18,6 proc. poparcia. Druga tura odbędzie się w czerwcu.

https://twitter.com/BenjaminNorton

Według badań Ipsos opierających się na głosach z 69 proc. komisji drugie miejsce zajęła córka byłego prezydenta, konserwatystka Keiko Fujimori, otrzymując 14,5 proc. głosów. Skrajnie prawicowy kandydat Rafael Lopez Aliaga uzyskał 11,9 proc. głosów, a liberalny ekonomista Hernando de Soto - 10,8 proc.

Pierwsze oficjalne wyniki ogłoszone po zliczeniu 11,44 proc. głosów przyznają 15,8 proc. głosów Castillo, 14,7 proc - de Soto, 13,1 proc. - Aliadze i 12,1 proc. - Fujimori.

Te wyniki mogą się jeszcze zmienić po podliczeniu wszystkich głosów, nigdy w historii różnice między czołowymi kandydatami nie były jeszcze tak małe - zaznacza agencja AFP. Przedwyborcze sondaże dawały największe szanse Castillo, a po nim ex aequo Fujimori i de Soto.

Dziękuję Peruwiańczykom za ten wynik. Proszę o zachowanie spokoju aż do ostatecznych wyników wyborów

 - mówił do swoich zwolenników Castillo na wiecu w mieście Cajamarca na północy kraju.

Skrajnie lewicowy kandydat zobowiązał się do zmiany konstytucji Peru w celu osłabienia elit biznesowych i zwiększenia roli państwa w branżach związanych z energetyką i górnictwem - pisze Reuters.

W wyborach o sprawowany przez pięć lat urząd prezydenta Peru ubiegało się 18 kandydatów. Druga tura odbędzie się 6 czerwca.

Oprócz prezydenta obywatele Peru wybierali też posłów do 130-osobowego jednoizbowego parlamentu. Według Ipsos 5-procentowy próg wyborczy przekroczyło 11 partii i żadna z nich nie zdobyła znaczącej przewagi, co może utrudniać rządzenie krajem - ocenia Reuters.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Peru #sondaże #wybory prezydenckie #marksizm

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo