Polonia pamięta. Rocznica narodowych tragedii - Katyń 1940 - Smoleńsk 2010

81. rocznicę mordu katyńskiego oraz na stałe związaną z nią 11. rocznicę katastrofy samolotu rządowego TU-154M upamiętnili licznie zgromadzeni rodacy zamieszkujący wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Centralne uroczystości odbyły się w „Duchowej Stolicy Polonii” - tj. Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

Wśród zaproszonych gości przybyli: Konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej  Bogdan Chmielewski - Dyrektor Wykonawczy i członek Rady Dyrektorów, Ryszard Bąk, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Nowego Jorku Jadwiga Kopala, Prezes Coalition of Polish American dr Stanisław Śliwowski, Prezes Związku Narodowego Polskiego, Katarzyna Kołek, Anna Tracz, wiceszefowa Centrali Polskich Szkół, Wiesław Wierzbowski, przewodniczący Klubu "GP" - Boston - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej - Massachusetts, Paweł Grzegorczyk - wiceprezes Gniazda Sokołów nr 17.
Modlitwę za dusze zamordowanych polskich oficerów przez radzieckie NKWD oraz 96 ofiar katastrofy samolotowej poprowadził paulin, ojciec Bartłomiej Marciniak - Kapelan ZHP.

Konsul RP Mateusz Gmura odczytał listy kierowane do Polonii z Kancelarii Prezydenta RP, a podpisane przez m.in. Adama Kwiatkowskiego oraz Konsula Generalnego w Nowym Jorku, Adriana Kubickiego. W obu listach zawarte zostały ogromne podziękowania dla Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Klubów "Gazety Polskiej", Przyjaciół Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia RP oraz całej zaangażowanej w przedsięwzięcia rocznicowe Polonii. 

Przewodniczący Komitetu Smoleńsko - Katyńskiego, Tadeusz Antoniak przekazał pozdrowienia i podziękowania od min. Jana Dziedziczaka kierowane do uczestników i organizatorów uroczystości. W dalszej kolejności odczytał list od Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, kierowany do rodaków mieszkających w Ameryce. W liście wyraźnie podkreślił, iż polska elita z 1940 roku została zamordowana tylko dlatego, że była przedstawicielami państwa polskiego. Ten fenomen polskości był zagrożeniem dla państwa sowieckiego. Podobnie, nam współczesnym wydaje się nieprawdopodobne, wręcz nierzeczywiste, że ktoś śmiał podnieść rękę na prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię, byłego prezydenta na uchodźctwie oraz pozostałe 93 osoby, które poniosły razem z nimi śmierć nad Smoleńskiem.  

"Ta tragedia … ukazuje skalę zagrożenia dla całego współczesnego świata". Marszałek Senior, a zarazem przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy nad Smoleńskiem zwraca się do Polonii zadając pytania: „Czy można przejść do porządku dziennego nad taką tragedią? Czy można się pogodzić z tym, iż na oczach całego świata wysadza się w powietrze samolot wiozący polską elitę narodową? Czy można milczeć w obliczu kłamstwa smoleńskiego, które zrzuca odpowiedzialność za tę zbrodnię na polskich pilotów, prezydenta Kaczyńskiego, generała Andrzeja Błasika?” Antoni Macierewicz kończy konkluzją „Naród, który by to przyjął, na zawsze utracił by godność, a opinia międzynarodowa, która by się z tym pogodziła, przestałaby być wiarygodna, świat, który by to przemilczał, stałby się miejscem aprobującym bezprawie i zbrodnię. Dlatego przez 11 ubiegłych lat ciężko pracowaliśmy nad dojściem do prawdy o tym, co stało się nad Smoleńskiem, jak doszło do tej tragedii i kto jest za nią odpowiedzialny. Opublikowany ostatnio przez polską telewizję publiczną raport relacjonujący wyniki prac komisji badającej katastrofę smoleńską, przedstawia jednoznaczne dowody pokazujące rosyjską odpowiedzialność za śmierć polskiej elity politycznej nad Smoleńskiem”.

W końcowych słowach listu pogratulował inicjatywy, z jaką wystąpił przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Tadeusz Antoniak wraz z Koordynatorem Klubów "Gazety Polskiej" na Amerykę i Kanadę Maciejem Rusińskim, dotyczącą skierowania listu do obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w celu wsparcia działań podkomisji dotyczących zwrotu zawłaszczonych dowodów po katastrofie w tym wraku samolotu. 

Tadeusz Antoniak gorąco zachęcał zebranych do zapoznania się z raportem podkomisji badającej przyczyny katastrofy samolotu  rządowego TU-154M zamieszczonego na stronie Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego pod adresem https://www.sdcc-usa.org/  (multimedia).  Przypomniał też, że ten materiał był wyemitowany przez TVP w sobotę 10 kwietnia br.     

Następnie  „Apel pamięci” poświęcony ponad 20 tysiącom polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku odczytał Jacek Szklarski - przedstawiciel Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. 

Upamiętniając katastrofę samolotową nad Smoleńskiem reprezentanci Klubów "Gazety Polskiej" z New Jersey i Filadelfii odczytali nazwiska 96 ofiar tego tragicznego w skutkach lotu. 

Ceremonie rocznicowe zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem „Husarza” dłuta św.p. mistrza Andrzeja Pityńskiego oraz monumentem upamiętniającym katastrofę lotniczą z 10 kwietnia 2010 roku. Po zakończeniu obchodów wszyscy zebrani udali się na mszę świętą odprawioną w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Doylestown – Pensylwania.

Mszę Św.  w niedzielę „Miłosierdzia Bożego” odprawił w koncelebrze ojciec Bartłomiej Marciniak.

Na wstępie przywitał gości honorowych, podziękował organizatorom  za przygotowanie uroczystości na cmentarzu. W swojej homilii wspomniał postać świętej Faustyny i jej niezwykłe posłuszeństwo wobec Jezusa oraz postać świętego Jana Pawła II, który ogłosił światu fenomen świętej Faustyny. Na koniec kazania jeszcze raz przywołał pamięć ofiar ludobójstwa katyńskiego i dramatu smoleńskiego, dodając: „nie mam wątpliwości co to tego, że ich śmierć była ofiarą dla wolnej i niepodległej Polski”.
 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Katastrofa smoleńska #Smoleńsk

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo