W przypadku regeneracji trawnika, warto pamiętać, że zabieg ten nie polega jedynie na rozsypaniu nawozu. Jest to cały złożony proces, składający się z kilku kroków. Ich wykonanie daje gwarancję cieszenia się naturalnym, gęstym, zielonym trawnikiem przez cały sezon. Od czego zacząć? 

Wertykulacja trawnika - jak zrobić?

Po zimie w pierwszej kolejności warto zabrać się za odpowiednie przygotowanie trawnika do nawożenia i ewentualnej dosiewki. W pierwszej kolejności należy oczyścić cały ogród z liści i tzw. mchu, który po zimie mógł pojawić się na trawniku. Warto przejść się po całej powierzchni ogródka i sprawdzić, jaki jest stan trawnika po zimie.

Następnie można przejść do wertykulacji, czyli procesu polegającego na ponacinaniu korzeni darni, w celu stymulowania jej wzrostu. Wcześniej jednak należy dokładnie wygrabić cały trawnik. Można użyć w tym celu odpowiednio szerokich i miękkich grabi wachlarzowych. Usuwamy w ten sposób nie tylko suche liście, ale także obumarłe resztki roślin i wszelkie zanieczyszczenia.

Jeśli stwierdziliśmy pojawienie się nierówności podłoża, istnieje duże ryzyko, że po sezonie zimowym, darń oderwała się od podłoża. Aby temu przeciwdziałać dobrze jest przeprowadzić wałowanie (tylko wówczas, gdy ziemia nie jest zbyt zbita).

Tak przygotowany trawnik można wertykulować. W tym celu najlepiej użyć profesjonalnego wertykulatora. Na rynku dostępne są zarówno specjalne urządzenia tego typu w formie ręcznych grabi z ostrzami lub takie, przypominające kosiarkę. Wertykulacja trawnika po zimie przy pomocy wertykulatora polega na równomiernym ponacinaniu całej powierzchni murawy stalowymi ostrzami. Całą procedurę najlepiej wykonać techniką krzyżową, czyli wzdłuż i w poprzek trawnika. Rozluźnimy wówczas glebę i samą darń, dodatkowo stymulując trawę do dalszego wzrostu.

Pożądanym efektem ubocznym wertykulacji jest usunięcie tzw. filcu lub mchu – czyli starej, pożółkłej trawy. Należy jednak mieć świadomośc, że przez kilka dni efekt wizualny może nie wyglądać zbyt zachęcająco. Cały trawnik będzie ponacinany i dopiero po kilku – kilkunastu dniach zaczniemy obserwować poprawę jego ukorzenienie i dalszy wzrost.

Wertykulacji trawnika nie przeprowadzaj nigdy na murawie młodszej niż 2 lata. Zbyt wcześnie przeprowadzona wertykulacja zamiast zregenerować trawnik, tylko bardziej go uszkodzi.

Aeracja trawnika – jak zrobić napowietrzanie?

Chcąc przyspieszyć proces regeneracji trawnika po zimie, potrzebna może okazać się także aeracja trawnika. To nic innego, jak napowietrzanie murawy, aby korzenie mogły oddychać i chłonąć odpowiednio dużo wody.

Jak przeprowadzić aerację trawnika? Można w tym celu użyć zwykłych wideł i nakłuwać murawę w równych odstępach na głębokość do 10 cm. Można również użyć aeratora, czyli urządzenia wyposażonego w specjalne druty lub sprężyny, które obracając się znacznie szybciej ponakłuwają trawnik. Ta druga metoda polecana jest szczególnie w przypadku przydomowych ogródków o większej powierzchni. Na rynku znajdziemy często urządzenia, które oferują wymienne końcówki aeratora i wertykulatora. Kupując jedno urządzenie możemy dość szybko przeprowadzić oba procesy.

Gdy już napowietrzymy glebę, warto zrobić tzw. piaskowanie trawnika. To nic innego, jak rozsypanie cienkiej warstwy piasku (ok 3 mm) po całej powierzchni murawy. Piaskowanie zalecane jest szczególnie w ogrodach o dość twardej, gliniastej glebie. Piaskowania nie robimy natomiast na glebie piaszczystej. Wówczas nie ma ono najmniejszego sensu.

Kiedy dosiewka trawy i nawóz?

Jeśli zauważyliśmy, że trawnik w kilku miejscach jest uszkodzony lub trawa rośnie nierównomiernie, po wertykulacji i aeracji konieczna może być dosiewka trawy i nawożenie. Po odpowiednim rozpulchnieniu gleby, równomiernie rozrzuć nasiona (na rynku gotowe są różne mieszanki traw odpowiednie do nasłonecznienia i odporne na deptanie). W celu równomiernego dosiania trawy można użyć specjalnego siewnika. Jeśli dosiewkę robimy na całej powierzchni trawnika, wówczas tak jak przy aeracji i wertykuacji wykonujemy ją techniką krzyżową.

Po dosiewce nawodnij cały trawnik.

To dobry moment na pierwsze nawożenie trawnika po zimie. Zgodnie z zaleceniami producentów nawozów dobrzej jest powtarzać ten proces cyklicznie odpowiednio na przełomie: marca i kwietnia, maja i czerwca oraz lipca i sierpnia.

Do nawożenia trawnika także możemy użyć siewnika. Mamy wówczas gwarancję, że uda się uniknąć przenawożenia trawnika. Do wyboru mamy nawóz azotowy, potasowy, fosforowy, jednak najczęstszym wyborem są gotowe mieszanki zawierające wieloskładnikowy nawóz do trawnika.

Pierwsze koszenie trawy po zimie

Proces regeneracji trawnika wieńczy pierwsze koszenie trawy po zimie. Z reguły robi się je już w kwietniu lub na przełomie kwietnia i maja. Trudno jest wskazać precyzyjną datę. Wszystko zależy od poprawności wykonanej wertykulacji i aeracji oraz przyrostu samej trawy.

Trawnik kosimy, gdy źdźbła trawy są dłuższe niż 6 cm (jeśli nie robiliśmy dosiewki). W przypadku trawnika po dosiewce czekamy nieco dłużej. Wówczas pierwsze koszenie robimy dopiero, gdy źdźbła trawy są dłuższe niż 10 cm.