Popiersie Anny Walentynowicz odsłonił podczas październikowej wizyty na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda. Jak podkreślił w rozmowie z polskimi dziennikarzami Cichocki, Walentynowicz "to bohaterka +Solidarności+ i jedna z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku na świecie - i nie jest to tylko nasza opinia, ale międzynarodowa".

Walentynowicz urodziła się w 1929 roku w Równem, była Ukrainką. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. W ubiegłym roku została wyróżniona przez amerykański tygodnik "Time" wśród stu kobiet, które zdefiniowały ubiegłe stulecie.

Ofiary upamiętniono też w innych miastach na Ukrainie. Dyplomaci złożyli kwiaty we Lwowie pod okolicznościową tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej, na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem oraz pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego w Odessie.

W niedzielę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra w Kijowie odbędzie się msza święta w języku polskim, w której również wezmą udział polscy dyplomaci - poinformował Ambasador RP. Za ofiary modlono się także w sobotę.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.