Tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem zamontowana została na ścianie w kaplicy lotniskowej (Strefa C, poziom odlotów) – po prawej stronie od wejścia. Wykonana jest z surowych i szorstkich materiałów - betonu i aluminium. Surowość użytych materiałów ma podkreślić tragizm tamtych dni, beton poprzez swoją surowość, szorstkość, podkreśla chłód tego tragicznego poranka. Krzyż wtapiający się w podłoże to jak cicha modlitwa za ofiarami, które leciały pomodlić się pod katyńskich krzyżami.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział: Stanisław Wojtera – Prezes PPL, Łukasz Suchecki - wiceprezes PPL ds. Operacyjnych i Dyrektor Lotniska Chopina oraz wiceprezesi PPL – Paweł Siennicki i Stefan Świątkowski.

W katastrofie zginęło 96 osób – 88 pasażerów i 8 członków załogi. Na pokładzie byli przedstawiciele władz w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu posłowie i senatorowie, przedstawiciele instytucji państwowych i Sił Zbrojnych RP oraz delegacja Rodzin Katyńskich i członkowie innych stowarzyszeń, a także osoby towarzyszące. Wśród ofiar byli również funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu, którzy tego dnia pełnili swoją służbę.