49-letni szkoleniowiec prowadził Lecha w latach 2014-2015. Oprócz mistrzostwa kraju, awansował z drużyną w sezonie 2015/16 do fazy grupowej Ligi Europy. W tym samym czasie "Kolejorz" w ekstraklasie spisywał się fatalnie i zamykał tabelę, dlatego też szkoleniowiec w październiku 2015 roku pożegnał się z posadą; zastąpił go Jan Urban. W trakcie pracy w poznańskim klubie asystentami Skorży byli m.in. Żuraw oraz obecny dyrektor sportowy Lecha Tomasz Rząsa.

Maciej Skorża ponownie trenerem Lecha Poznań

Skorża, który ostatnio prowadził olimpijską reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podpisał kontrakt z poznańskim klubem do końca czerwca 2023 roku. W niedzielę z trybun obejrzy pojedynek poznaniaków z Legią Warszawa, a drużynę poprowadzi dotychczasowy asystent Żurawia Janusz Góra. Nowy trener w poniedziałek oficjalnie przejmie zespół.

Znajdujemy się w trudnym momencie, nasza drużyna gra od dłuższego czasu zdecydowanie poniżej oczekiwań i poniżej swoich dużych możliwości, które prezentowaliśmy wiosną i wczesną jesienią. Chcemy to zmienić i jesteśmy przekonani, że Maciej Skorża jest odpowiednią osobą żeby przywrócić Lecha na zwycięską ścieżkę. Trener blisko współpracował z dyrektorem sportowym Tomaszem Rząsą i wieloma innymi osobami, które pracują dzisiaj w Lechu. Kiedy w 2015 r. rozstawaliśmy się z trenerem Skorżą powiedzieliśmy sobie, że chcielibyśmy żeby jeszcze kiedyś poprowadził Kolejorza i dzisiaj ten powrót staje się faktem

- powiedział właściciel i prezes Lecha Piotr Rutkowski cytowany na oficjalnej stronie klubowej.

Skorża po odejściu z Lecha, a przed wyjazdem do Azji pracował jeszcze w Pogoni Szczecin.

Lechowi się nie odmawia. Dobrze wspominam czas mojej poprzedniej pracy w Poznaniu. Udało nam się wówczas sięgnąć po mistrzostwo Polski, ale też przeżyć gorycz porażki. Teraz wracam mądrzejszy o tamte doświadczenia i pełen energii do pracy. Znam doskonale klub i ludzi w nim pracujących, dlatego tym łatwiej było mi przyjąć propozycję ze strony Lecha. Mam sporo do udowodnienia, podobnie jak klub i zawodnicy. Dlatego jestem pewien, że determinacji i zaangażowania nam nie zabraknie. Przed nami dużo ciężkiej pracy, ale wierzę, że wspólnie osiągniemy sukces

- podkreślił nowy opiekun wicemistrza kraju.

Skorża jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich trenerów. Ma na swoim koncie osiem trofeów - trzykrotnie był mistrzem kraju, tyle samo Pucharów Polski, dołożył również Puchar Ekstraklasy oraz Superpuchar. W trakcie kariery prowadził Amikę Wronki, Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski, Wisłę Kraków, Legię Warszawa, Pogoń Szczecin oraz klub z Arabii Saudyjskiej Al-Ittifaq. Był też asystentem Pawła Janasa w reprezentacji Polski.

Lech po rozegraniu 23 meczów zajmuje w tabeli 11. miejsce, tracąc do lidera - Legii Warszawa - aż 22 punkty