Lepszy dostęp do terapii Parkinsona

Pandemia koronawirusa sprawiła, że osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają utrudniony dostęp do terapii i lekarzy zajmujących się tą chorobą. Jednak sieć nowych ośrodków leczących to schorzenie w zaawansowanym jego stadium daje nadzieję tysiącom polskich pacjentów. 11 kwietnia przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona.

PublicDomainPictures/pixabay.com/service/license/

W Polsce żyje obecnie blisko 100 tysięcy osób dotkniętych chorobą Parkinsona. To drugie – po chorobie Alzheimera – najczęściej występujące schorzenie neurodegeneracyjne na świecie.

Choroba Parkinsona dotyczy głownie domen ruchowych. Sfery poznawcze, jak w chorobie Alzheimera, też są dotknięte, ale nie w aż tak dużym stopniu. Parkinson to głównie drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchowe czy sztywność mięśniowa.
- wyjaśnia dr hab. Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. 

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. 

To dzień urodzin Anglika, Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał chorobę o nazwie „drżączka poraźna.
- mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu. 

Objawy choroby Parkinsona

Zaawansowana postać choroby na różnych etapach występuje u ok. 70 proc. chorych. 

Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że ciężej ją skompensować tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, pacjenci muszą częściej brać większe dawki leków, a czasami taka kompensacja jest niemożliwa.
- tłumaczy dr hab. Koziorowski. 

Wtedy stosuje się bardziej zaawansowane leczenie, w tym tzw. metody infuzyjne, które są w Polsce szerzej dostępne od czterech lat.

Leczenie choroby Parkinsona

Zaawansowane terapie choroby obejmują w sumie trzy rozwiązania. Pierwsze polega na wszczepieniu symulatora, który wycisza pracę nadmiernie aktywnych obszarów mózgu. To tzw. DBS (od angielskiego Deep Brain Stimulation – głęboka stymulacja mózgu). Drugie i trzecie rozwiązanie stanowią metody infuzyjne. Może to być duodopa - dojelitowa forma leczenia lewodopą z karbidopą lub apomorfina podskórnie podawana przez pompę. 

Duodopę w ciągu tych czterech lat wprowadzono u ponad 100 chorych, a apomorfinę u ok. 50. DBS jest stosowany rocznie u 300 osób.
- mówi wiceprezes Machajek. 

To są nowoczesne terapie, mało tego - one wciąż podlegają modyfikacjom, musimy cały czas się ich uczyć. Te zawansowane formy leczenia są takie same na całym świecie, nie jesteśmy w tyle, jeśli chodzi o Polskę.
- mówi dr hab. Koziorowski. 

W zeszłym roku został zmieniony program lekowy związany z leczeniem choroby Parkinsona. 

Dotychczas był prowadzony w dziewięciu ośrodkach, a teraz będzie obecny w wielu innych miejscach. Na przykład w Rzeszowie, Bydgoszczy, staramy się też o Sandomierz czy Gryfice koło Szczecina.
- mówi wiceprezes Machajek. 

Według niego w dobie pandemii koronawirusa pacjenci z chorobą Parkinsona są w podobnym stanie, co reszta społeczeństwa. 

Najczęściej nie mają dostępu do swoich lekarzy neurologów, nie mają też dostępu do rehabilitacji, nie mają kontaktu z najbliższymi, co jest bardzo stresujące.
- wskazuje.

Dlatego z okazji 11 kwietnia życzy chorym, by jak najszybciej wrócili do normalności. 

Warto też wiedzieć, że w chorobie Parkinsona można się szczepić, znam wiele osób, które się szczepią i są z tego zadowolone, bo pozwala to inaczej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia, dla chorych i ich opiekunów.
- mówi wiceprezes Machajek. 

Z kolei dr hab. Koziorowski liczy, że prowadzone obecnie badania kliniczne nowych leków przyniosą wkrótce wymierne rezultaty. 

Badania nad nowymi terapiami idą wielotorowo. Mamy postęp w badaniach genetycznych, znamy genetyczne podstawy Parkinsona, na tej bazie opracowuje się metody leczenia. Jest też wiele leków w badaniach klinicznych, które znacząco spowalniają progresję choroby. Myślę, że w przeciągu 3-4 lat, część z tych badań będzie opublikowana.
- mówi lekarz. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP MediaRoom

#choroba Parkinsona #zdrowie #choroba #medycyna #terapia #leczenie

albicla.com@MariolaLukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo