Jak poinformowano w komunikacie, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł odwiedził Szpital Południowy i rozmawiał z personelem medycznym, który leczy pacjentów z COVID-19.

Wojewoda zapewnił, że dr Ewa Więckowska, pełnomocnik Szpitala Solec, placówki patronackiej dla szpitala tymczasowego, podejmuje intensywne działania, aby szpital przyjmował jak najwięcej pacjentów.

Poinformowano, że w ubiegłym tygodniu w szpitalu uruchomiono dwa moduły, czyli kolejnych 56 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, a także przygotowano miejsca respiratorowe, które wcześniej nie były uruchomione. W piątek natomiast uruchomiono kolejny moduł z 28 łóżkami. Oznacza to, że łącznie udostępnionych jest tam 188 łóżek, w tym 20 respiratorowych.

Opieka na najwyższym poziomie

Od 26 marca do szpitala przyjęto łącznie 168 pacjentów. "W placówce leczeni są ciężko chorzy pacjenci i uzyskują opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Pracuje tu fantastyczny zespól ludzi, który z oddaniem leczy pacjentów" - zapewnił Konstanty Radziwiłł.

W komunikacie podkreślono też, że dr Więckowska "udostępniła respiratory, które poprzedni zarząd wykazywał w raportach, ale nie były one realnie uruchomione". Jak dodano, dr Więckowska poinformowała, że w momencie przejęcia przez nią obowiązków, w raportach przekazanych do wojewody szpital deklarował udostępnienie 104 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 20 łóżek respiratorowych.

Jak okazało się po audycie wykonanym przez dr Więckowską, w szpitalu tymczasowym udostępnione były w rzeczywistości 93 łóżka, w tym 9 łóżek respiratorowych

- zaznaczono w komunikacie. "Tak więc poprzedni zarząd szpitala w przesyłanych codziennie raportach wykazywał dostępność łóżek respiratorowych, które w rzeczywistości nie były przygotowane – taka sytuacja nie powinna mieć miejsca" - dodano.

Poinformowano też, że wojewoda wydał decyzje o skierowaniu do pracy w Szpitalu Południowym 70 lekarzy, 54 pielęgniarki i 26 studentów. To stan na 9 kwietnia. Zapowiedziano przy tym, że będą kierowani tam kolejni pracownicy, również studenci. Ponadto zgodnie ze stanem zgłoszeń na ten sam dzień, przesłanym przez Szpital Solec, zostało podpisanych ponad 90 umów o pracę w szpitalu, a w przygotowywaniu są kolejne.

Konflikt o szpital

Szpital Południowy, który wchodzi w skład spółki Szpital Solec, stał się w ostatnich tygodniach przedmiotem sporu wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z władzami Warszawy, którym wojewoda zarzucił opieszałość w organizacji pracy placówki.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes tej spółki.