Rosyjska szczepionka trafi do Europy? Komisarz UE: "Nie potrzebujemy jej"

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Francuz Thierry Breton zapowiedział, że UE nie potrzebuje rosyjskiego Sputnika dla swojej akcji szczepień.  - Mamy cztery dopuszczone szczepionki w UE, zapewne niedługo będzie piąta (CureVac) i dlatego obecnie powinniśmy się skupić na produkcji oraz dostawach szczepionek, na które Unia ma już umowy - zaznaczył.

flickr

- To bardzo dobrze, że Europejska Agencja Leków (EMA) ocenia rosyjską szczepionkę. Potem jednak trzeba pięciu, dziesięciu, dwunastu miesięcy, by rozpocząć szerszą produkcję. A my potrzebujemy szczepionek już teraz. Mamy cztery dopuszczone szczepionki w UE, zapewne niedługo będzie piąta (CureVac) I dlatego obecnie powinniśmy się skupić na produkcji oraz dostawach szczepionek, na które Unia ma już umowy 

- stwierdził.

[polecam:https://niezalezna.pl/389675-hiszpania-zmienia-zasady-szczepien-az

Breton zapewnił, że kraje unijne dostaną dawki wystarczające do zaszczepienia co najmniej 70 proc. dorosłych już do połowy lipca. Doprecyzował, że chodzi mu o pełne zaszczepienie dwoma dawkami, a jedną tylko w przypadku jednodozowej szczepionki Johnson&Johnson.

- My w Brukseli pracujemy nad przewidywalnością dostaw co do tygodnia. Ale samo szczepienie to całkowita odpowiedzialność krajów 

- powiedział.

Komisarz zwrócił uwagę, że kraje Unii w pierwszym kwartale otrzymały łącznie 108 mln dawek szczepionek. Polityk prognozuje, że w drugim kwartale powinny otrzymać „co najmniej” 360 mln. 

 

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

#Sputnik #Rosja #UE #epidemia #pandemia #koronawirus #szczepionka

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo