Wróblewski pewny poparcia Zjednoczonej Prawicy

"Myślę, że to oczywiste, że Zjednoczona Prawica poprze swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS i Solidarna Polska formalne decyzje podjęły. Jarosław Gowin zapewnił mnie, że Porozumienie wesprze moją kandydaturę" - powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Bartłomiej Wróblewski
fot. Piotr Łysakowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92758940

Wróblewski, który ubiega się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, został zapytany na antenie Polskiego Radia 24, czy Zjednoczona Prawica poprze jego kandydaturę na to stanowisko. "Myślę, że jest to oczywiste, że Zjednoczona Prawica poprze swojego kandydata na RPO. PiS i Solidarna Polska formalne uchwały, czy formalne decyzje podjęły" - mówił poseł PiS.

Rozmawiałem także z Jarosławem Gowinem, zapewnił mnie o tym, że także Porozumienie wesprze moją kandydaturę

 - dodał Wróblewski. Zwrócił też uwagę na to, że głosy poparcia płyną także ze strony polityków Konfederacji i środowiska Kukiz'15.

Pytany o poparcie w Senacie, Wróblewski podkreślił, że w ostatnich tygodniach skupiał się na tym, by przekonać "różne środowiska parlamentarne". "Mam nadzieję, że w Senacie uda mi się także przekonać poszczególnych senatorów, którzy są spoza Zjednoczonej Prawicy, bo to jest konieczne, aby RPO był wybrany" - mówił.

Sejm na najbliższym posiedzeniu 14-15 kwietnia prawdopodobnie zajmie się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Kandydatem PiS na RPO jest prawnik, poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL - dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Bartłomiej Wróblewski #RPO #Rzecznik Praw Obywatelskich

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo