Wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin podczas dzisiejszej wizyty w Olsztynie zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł. Jak mówił, liczy, że ten projekt zostanie poparty "ponad podziałami" przez wszystkich parlamentarzystów z Warmii i Mazur, zwłaszcza z PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Morawiecki był pytany podczas konferencji prasowej w Skierniewicach, czy zaakceptuje zapowiedziany przez Gowina projekt ws. dodatkowego wsparcia dla Warmii i Mazur.

Różne regiony Polski w różny sposób ucierpiały, i najbardziej te regiony, które najwcześniej doświadczyły w swojej charakterystyce branż największego lockdownu. Stąd decyzja sprzed paru miesięcy dotycząca wsparcia regionalnego

- mówił premier. Podkreślił, że ogłoszona tarcza antykryzysowa na kwiecień poszerza zakres branż, które otrzymają wsparcie. "Przez takie mechanizmy chcemy pomagać wszystkim firmom, podmiotom, które najbardziej ucierpiały" - dodał Morawiecki.

Jeśli w propozycji (Jarosława Gowina), której nie znam, są także tematy związane z samorządami, to zwracam uwagę, że programy PiS są bardzo szerokie właśnie w zakresie wsparcia mniejszych, średniej wielkości gmin i powiatów. Żeby te miejscowości na Warmii i Mazurach, które najbardziej ucierpiały, mogły najbardziej skorzystać na programach rządowych

- zaznaczył premier.

Morawiecki, mówiąc o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, zwrócił uwagę, że "na Warmii i Mazurach w szczególny sposób uwzględniliśmy perturbacje, które dotknęły ten region".

Warmińsko-mazurskie jako pierwsze województwo w kraju było od 27 lutego objęte regionalnym lockdownem. Od tego czasu zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe i ograniczono działalność galerii handlowych. Potem takie ograniczenia wprowadzono również w województwach: pomorskim, mazowieckim i lubuskim.