W sumie od początku epidemii w Iranie w związku z Covid-19 zmarły 63 884 osoby na 2 006 934 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - sprecyzowała rzeczniczka resortu Sima Sadat Lari.

Iran jest krajem najbardziej dotkniętym pandemią na Bliskim Wschodzie. Krajowe organy służby zdrowia przyznają, że oficjalne dane dotyczące epidemii wirusowego zapalenia płuc są rażąco niedoszacowane - podaje agencja AFP. Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Iranie gwałtownie wzrosło w związku z obchodami Perskiego Nowego Roku (w tym roku od 18 marca do 2 kwietnia), podczas których tradycyjnie Irańczycy wyruszają w odwiedziny do rodziny i przyjaciół.

Podczas gdy oficjalne dane dotyczące dziennych bilansów zakażeń i zgonów utrzymywały się na względnie stałym poziomie, odpowiednio poniżej 7000 i 100 w styczniu, krzywe wykazały lekkie odbicie w lutym, ale drastycznie wzrosły w ostatnich dniach marca.

Chociaż oficjalna liczba zgonów w ciągu doby w związku z koronawirusem (185 w ciągu ostatnich 24 godzin) jest wciąż daleka od rekordu z połowy listopada (486 zgonów w ciągu 24 godzin), to "czwarta fala" Covid-19 w Iranie - jak to przedstawiają tamtejsze władze - już wygląda na znacznie gwałtowniejszą niż poprzednie.