Arcybiskup Paryża, Michel Aupetit ogłosił wszczęcie procedury kanonicznej usunięcia z urzędu proboszcza parafii Sainte-Eugène-Sainte-Cécile, ponieważ, według informacji przekazanych diecezji paryskiej, nie zapewnił on przestrzegania środków sanitarnych obowiązujących w walce z pandemią Covid-19 w swoim kościele podczas uroczystości w sobotę 3 kwietnia.

Jak informuje diecezja paryska środki te były przedmiotem jasnych instrukcji, regularnie przypominanych wszystkim parafiom przez władze kościelne. W oczekiwaniu na zakończenie tej procedury kanonicznej, diecezja apeluje do proboszcza o ścisłe egzekwowanie przestrzegania środków sanitarnych w tym kościele i o przekazanie w czasie weekendu komunikatu arcybiskupa Paryża do wiadomości parafian, aby przypomnieć im raz jeszcze o zasadach, które obowiązują wszystkich.

W sobotę wieczorem w kościele św. Eugeniusza i św. Cecylii w 9. dzielnicy Paryża wierni uczestniczyli we mszy bez zachowania dystansu i masek. Kapłani również mieli odsłonięte twarze. Eucharystia była podawana do ust zamiast na rękę, wbrew zaleceniom Episkopatu.

Organizowanie mszy bez zachowania reżimu sanitarnego potępił we wtorek w stacji BFM TV biskup pomocniczy Paryża Denis Jachiet. Biskup zapowiedział przeprowadzenie wewnętrznej kontroli w parafii, zapewnił również, że „ogromna większość parafii w Paryżu przestrzega zaleceń sanitarnych”.

W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z tej mszy. Mszę bez zachowania obostrzeń sanitarnych opisał również dziennik „Le Parisien”, dla którego wypowiedziało się kilku jej uczestników.