Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Właśnie z tej okazji abp Skworc wystosował podziękowanie tym, którzy zajmują się zawodowo ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego – lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, położnym, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym, farmaceutom i wszystkim innym pracownikom szpitali czy przychodni.

- Wszyscy jesteście tak bardzo ważni i macie swoje niezastąpione miejsce w systemie ochrony zdrowia. Zadania, których się podejmujecie, są szczególne i wyjątkowe, zwłaszcza w aktualnej sytuacji epidemiologicznej

 – zaznaczył hierarcha.

Przypomniał, że od ponad roku na służbie zdrowia spoczywają dodatkowe obowiązki związane z epidemią.

- Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o ten cenny dar, jakim jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach – napisał arcybiskup.

- Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie oraz fizyczny i psychiczny wysiłek na rzecz chorych i cierpiących. Pozostając na "pierwszej linii frontu" i walcząc o życie innych, realizujecie swoją misje i swoje powołanie, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie

 – podkreślił.

Medykom życzył zdrowia, satysfakcji, życzliwości, wdzięczności i zrozumienia ze strony pacjentów, ich rodzin oraz poparcia ze strony polityków całej sceny politycznej i wszystkich Kościołów, a także wsparcia ze strony wolontariuszy.

- Wraz z całym Kościołem na Górnym Śląsku modlę się za Was wszystkich o Bożą pomoc i łaskę cierpliwej wytrwałości w walce z "niewidzialnym wrogiem" i o potrzebne siły do zajmowania się chorym człowiekiem, posiadającym zawsze swoją godność i prawa – podkreślił abp Skworc.

Przypomniał też, że chrześcijańska tradycja medyczna zawsze czerpała inspirację z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

- Trwajcie zatem w wiernej służbie człowiekowi, "utulajcie" egzystencjalny "płacz ludzkości", zgodnie z wymogami sumienia i na miarę dostępnych możliwości

 – podsumował, zapewniając pracowników służby zdrowia o swojej modlitwie.