W "Gazecie Polskiej" ukazał się wywiad z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, z którym rozmawiali redaktor Katarzyna Gójska oraz redaktor Tomasz Sakiewicz.

Prezes PiS podkreślił w rozmowie, że premier Mateusz Morawiecki ma jego pełne wsparcie. - Ma moje poparcie i zaufanie, bo gdyby nie miał, to nie byłby tym, kim jest - stwierdził.

Dopytywany natomiast o projekt Nowego Polskiego Ładu poinformował, że jest to "propozycja Prawa i Sprawiedliwości, która została ostatecznie opracowana w otoczeniu premiera Morawieckiego".

Zapytaliśmy politologów o to, czy słowa te mogą wzmocnić pozycje premiera Mateusza Morawieckiego w obozie rządzącym, a także skonsolidować poparcie polityków koalicji dla Nowego Polskiego Ładu.

- Ja bym odczytywał te słowa tak, że prezes Kaczyński dał jasny sygnał tego, że w przypadku jeszcze większego konfliktu ze Zbigniewem Ziobro bezwarunkowo stanie przy premierze Mateuszu Morawieckim

- powiedział w rozmowie z portalem Niezależna.pl dr Bartosz Rydliński, politolog Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Odnosząc się do kwestii Nowego Polskiego ładu, politolog ocenił, że może to oznaczać, że przy jego prezentacji mogą zostać przedstawione dość kontrowersyjne rozwiązania. - To jest taki sygnał, że prezes Kaczyński miał w to wgląd, akceptuje i jako taki polityczny promotor daje zielone światło na dalsze reformy - stwierdził.

Profesor Waldemar Paruch ocenił natomiast, że prezes PiS w swojej wypowiedzi stwierdził dwa fakty. - Po pierwsze, że Nowy Polski Ład jest inicjatywą Prawa i Sprawiedliwości, a nie bloku Zjednoczonej Prawicy czy rządu. Pamiętajmy, że otoczenie premiera Morawieckiego to otoczenie członka prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Siłą rzeczą to otoczenie pracowało w imieniu i na zlecenie partii - zauważył.

- Kwestia druga to to, że prezes Kaczyński stwierdził, iż premier Morawiecki posiada jego poparcie. Ujął to w sposób dla siebie charakterystyczny, wskazując, że potwierdza to fakt, iż Morawiecki jest dzisiaj premierem

- podkreślił.

 


Cały wywiad z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim znajdą Państwo w najnowszym numerze „Gazety Polskiej” - od dziś w kioskach. Cyfrowe wydanie gazety można kupić na stronie internetowej www.sklep.gazetapolska.pl.