31 marca 1949 roku Carlo Abarth, inżynier o włosko-austriacki korzeniach, założył firmę Abarth & C., tworząc markę, która stała się prawdziwą legendą stylu i osiągów, dzięki bijącym rekordy samochodom, rewolucyjnym zestawom tuningowym i pamiętnym wyścigom. 

Historia Abartha i jej logo splatają się z jego zwycięstwami sportowymi, które rozpoczęły się bardzo wcześnie. Pierwszym z nich było zwycięstwo w swojej kategorii w słynnym wyścigu górskim „Palermo-Monte Pellegrino" w 1950 roku, gdzie za kierownicą Abartha 204A zasiadł słynny kierowca Tazio Nuvolari, „Latający Mantuańczyk". W 1954 roku Carlo Abarth postanowił wzbogacić logo o dwukolorową tarczę, symbol zwycięstwa w „sportowej walce", która stała się tłem dla Skorpiona.
W 1962 roku Abarth 1000 Bialbero zdobył pierwszy z sześciu kolejnych tytułów mistrza świata producentów. Aby uczcić ten ważny tytuł, do logo dodano trzy nowe elementy: czarno-białą flagę w szachownicę, napis czerwonymi drukowanymi literami na żółtym tle „Campione del mondo" („Mistrz Świata") oraz stylizowany wieniec laurowy.
W 1969 roku pojawiła się odświeżona wersja logo. Największe zmiany dotyczyły skorpiona, symbolu firmy z Turynu, który stał się bardziej wystylizowany, całkowicie czarny i po raz pierwszy z oboma szczypcami skierowanymi ku górze. Zmienił się również napis: teraz biały na niebieskim tle i tylko ze słowem "Abarth".

W 1971 roku  marka Abarth została przejęta przez Fiata, a włoska flaga pojawiła się na logo w tle za słowem "Abarth", by podkreślić jego włoski charakter.

Dzisiejsze logo zostało całkowicie przeprojektowane w 2007 roku i przedstawia wszystkie charakterystyczne elementy Skorpiona, ale w zdecydowanie bardziej współczesnej i nowoczesnej odsłonie z jego czarnym kształtem ułożonym po skosie tarczy.

W 2019 roku, z okazji 70. rocznicy powstania Abartha, wprowadzono jubileuszową wersję tarczy herbowej z flagą w szachownicę. Logo to z dumą prezentowały wyłącznie samochody wyprodukowane w roku 70. urodzin.
W tym samym roku powstała również uroczysta wersja kolorystyczna logo, opracowana specjalnie dla limitowanej edycji 695 70th Anniversary, wyprodukowanej zaledwie w liczbie 1949 egzemplarzy nawiązującej do roku założenia marki. 

Wszystkie samochody Abartha są ozdobione dodatkowym logo na bokach samochodu, w tylnej części, odzwierciedlającym ważny emblemat, który zdobi samochody wyścigowe Abartha dumnie od lat 60. XX wieku. Logo nawiązuje do charakterystycznej  żółto-czerwonej tarczy Abartha otaczającej skorpiona i dodaje do niego błyskawicę w kolorach włoskiej flagi. 

Zaangażowanie w sporty motorowe trwa do dziś, zarówno na torach wyścigowych, jak i na trasach rajdowych. Na torach Abarth jest dostawcą silników na mistrzostwa Włoch i Niemiec Formuły 4 - idealny „poligon” dla przyszłych mistrzów świata Formuły 1. Natomiast Abarth 124 Rally demonstruje swój ogromny potencjał w rajdach: samochód zdominował swoją kategorię w FIA-ERC, Rajdowych Mistrzostwach Europy, w ostatnich trzech sezonach.

Bez wątpienia wyścigi, wyzwania sportowe, rywalizacja i  ciągłe poszukiwanie osiągów to właśnie wartości, których poszukują Klienci Abartha, i znajdują je w modelach seryjnych. Świadczy o tym komercyjny sukces marki ze skorpionem w logo: w 2020 roku Abarth zwiększył swój udział w rynku o 50% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Sukces trwający pomimo upływu lat: z okazji swoich 72. urodzin Abarth przygotował właśnie nową gamę na rok modelowy 2021 obejmującą wersje 595, Turismo, Competizione i Esseesse. Cztery różne propozycje, wszystkie łączą w sobie typowy, sportowy charakter marki. W ofercie są teraz nowe kolory i nowe detale, jak ekskluzywne skórzane fotele. Na przykład nowy matowy lakier w niebieskim kolorze Rally Blue obecnego 595 Competizione jest hołdem dla długiej historii Abartha i wielu rajdowych sukcesów marki: nawiązuje do słynnego Fiata 131 Abarth Rallye z lat 70. XX wieku, a nowe 17-calowe felgi aluminiowe są bezpośrednio inspirowane felgami Lancii Delty Rally Integrale z lat 90. ubiegłego wieku.