Wielu nie pamięta już drukarek igłowych. Te odeszły do lamusa, na rzecz obecnych na rynku drukarek atramentowych i laserowych. Dla kogo drukarka atramentowa? Przede wszystkim dla osób chcących drukować zdjęcia. Mają jednak szereg ograniczeń, gdy przychodzi do druku tekstów. Drukarka atramentowa - wady? Użytkownicy tych urządzeń nie raz zastali wyschnięty tusz.

Drukarka laserowa - zalety

Jeszcze kilka, kilkanaście lat wstecz, drukarki laserowe obecne były wyłącznie w wielkich biurach. Dziś technologia jest znacznie bardziej przystępna, a drukarkę laserową można już kupić za kilkaset złotych. Zalety drukarki laserowej? Jest ich sporo. Wymienić należy:

  • Szybkość – druk za pomocą tonera zawsze będzie szybszy niż druk z użyciem atramentu. Drukując pracę dyplomową, obszerne notatki czy pdf z ulubioną książką, drukarka laserowa pozwoli zaoszczędzić czas;
  • Gotowość do pracy – nawet używając sprzętu sporadycznie, urządzenie dalej będzie oczekiwało w pełnej gotowości. Drukowanie kilku stron w miesiącu lub nawet wielotygodniowe przerwy nie wpływają na jakość druku;
  • Cicha praca – to ważne, nie chcąc przeszkadzać otoczeniu;
  • Koszty – eksploatacja drukarki laserowej jest tańsza. Im więcej wydruków, tym korzystniejszy interes.

Zamiast drukarki, urządzenie wielofunkcyjne?

Decydując się na zakup, pytanie to może spędzić sen z powiek. Zdecydowanie bardziej opłaca się zamówić urządzenie o szerszym zastosowaniu - im więcej udogodnień, tym lepiej. Należy się zastanowić, jakie oczekiwania urządzenie ma sprostać. Jeśli chodzi wyłącznie o druk, wystarczy prosta drukarka. Jeśli jednak, zamiast wersji papierowych, preferujemy dokumenty wysyłane pocztą elektroniczną, nieoceniony będzie też skaner. Tego na pewno nie opłaca się kupować jako osobne urządzenie.

Możliwość przerobienia wydruku na wersję cyfrową pozwala zaoszczędzić wiele czasu i jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Epidemia Covid-19 pokazała, jak duże znaczenie ma internet w transferze oficjalnych dokumentów.

Drukarka laserowa - na co zwrócić uwagę?

Zerkając na oferty sklepów, drukarki mogą wydawać się bliźniacze. W przypadku takich urządzeń wygląd powinien mieć drugorzędne znaczenie. Na co zatem zwrócić uwagę?

Rozdzielczość – im wyższa, tym wyraźniejszy wydruk. Przy tekstach nie będzie to czynnik decydujący, jednak różnice pomiędzy różnymi rozdzielczościami będą widoczne przy prezentowaniu na papierze bardziej złożonych elementów - plany, wykresy czy zdjęcia;

Szybkość druku - większość „laserów” drukuje 18–20 stron na minutę. To bardzo dobry wynik. Jeśli szybkość druku to najważniejszy aspekt, nie warto decydować się na wolniejsze urządzenia. W dużych biurach pracują urządzenia zdolne do generowania w tym samym czasie nawet 40 stron na minutę;

Rodzaj papieru do wydruku – dla wielu osób nie będzie to miało znaczenia. Dobrze jednak wiedzieć, czy możliwy będzie także druk na innych, nietypowych nośnikach. Często producenci wypisują w specyfikacji różne rodzaje papieru oraz płyty CD albo karty, na których też można drukować;

Koszt eksploatacji – tutaj głównym kosztem będzie regularny zakup tonerów. Wiele osób decyduje się na zakup tańszych zamienników zamiast oryginalnych tonerów, jednak pamiętaj, że te drugie gwarantują deklarowaną przez producenta liczbę wydruków. A zamienniki? Z nimi bywa różnie…

Przydatne funkcje drukarek laserowych

Wraz ze zwiększaniem dostępnego na zakup urządzenia budżetu, można liczyć na ciekawe i pomocne urozmaicenia. Warto zwrócić uwagę, czy kupowana przez nas drukarka posiada:

  • funkcję duplex – automatyczny wydruk dwustronny;
  • druk bezpośrednio z urządzeń mobilnych – urządzenie musi posiadać moduł NFC albo AirPrint;
  • druk bezpośrednio z nośnika USB;
  • interfejsy Wi-Fi, umożliwiające bezprzewodowe drukowanie z urządzeń działających w ramach skonfigurowanej sieci;
  • drukowanie za pomocą LAN, które jest przydatne szczególnie w większych organizacjach – poprzez stworzenie sieci wewnętrznej umożliwia bowiem korzystanie z drukarki więcej niż jednemu użytkownikowi.

Monochromatyczna czy kolorowa? Jaką drukarkę wybrać?

Kolorowe drukarki laserowe podbiły serca wielu użytkowników szybkością wydruku oraz jakością odwzorowania. Kolorowe „lasery” mają zdolność przenoszenia na papier barwnych grafik, wykresów oraz obrazów.

Oprócz tego, że kolory są żywe, intensywne i z odpowednim kontrastem, taki wydruk jest też odporny na blaknięcie. W przeciwieństwie do kolorowych drukarek atramentowych, nie ma potrzeby czekania na osiągnięcie gotowości. Tutaj proces druku jest szybki już od pierwszej kartki.

Kolorowa drukarka laserowa wydrukuje nawet do 30 kolorowych stron na minutę.

Kolorowa drukarka laserowa będzie odpowiednio droższa, niż jej monochromatyczny odpowiednik. Warto zatem zadać sobie pytanie, do czego urządzenie ma nam służyć. Może się okazać, że „laser” monochromatyczny w zupełności zaspokoi wymagania. W takim wypadku warto - mając odpowiednio wyższy budżet - dołożyć do urządzenia wielofunkcyjnego i innych usprawnień drukarki.