Jak oświadczył nowojorski instytut (IKP) rok 2020 przyniósł bogaty wybór znakomitych polskich książek wydanych w języku angielskim. Zakwalifikowane do konkursu dzieła to tłumaczenia polskiej klasyki i literatury współczesnej. Znalazły się wśród nich utwory zróżnicowane pod względem gatunkowym: od poezji i prozy, po literaturę niefikcjonalną. Zaświadczają o wybitnym talencie zarówno debiutantów, jak i doświadczonych tłumaczy.

Ciekawe, ale również dość niepokojące jest, że polska powieść opublikowana w 1932 roku może być nie tylko tak bardzo uniwersalna, ale też wciąż aktualna w różnych częściach świata, w tym w Ameryce. Przy okazji publikacji książki w znakomitym tłumaczeniu anglojęzyczni czytelnicy na całym świecie będą mieli możliwość zapoznania się z powieścią stanowiącą inspirację dla książki "Wystarczy być" Jerzego Kosińskiego z 1971 roku, znanej także dzięki ekranizacji z Peterem Sellerse

 – powiedział PAP Bartek Remisko, kierujący programem literackim IKP.

Jak dodał laureatami corocznej nagrody przyznawanej od 2008 roku byli m.in. Clare Cavanagh i Stanisław Barańczak, Madeline G. Levine, Bill Johnston, Jennifer Croft, Philip Boehm, Ursula Phillips oraz Antonia Lloyd-Jones.

Tom "The Career of Nicodemus Dyzma" opublikowało w języku angielskim w 2020 roku wydawnictwo Northwestern University Press.

Tłumaczkom udało się z imponującą zręcznością językową oraz kreatywnością oddać niezwykle żywy, zróżnicowany i wyrazisty charakter wypowiedzi zarówno narratora, jak i bohaterów. Oddały wielką przysługę anglojęzycznym czytelnikom, przybliżając tak zabawną, inteligentną i uniwersalną powieść

– uzasadniła Madeline Levine, jurorka Found in Translation oraz laureatka nagrody z 2019 roku.

Małachowska-Pasek jest wykładowcą literatury i języków słowiańskich na Uniwersytecie Michigan. Wspólnie z Megan Thomas przełożyła także "Romans Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej.

Bardzo niewiele książek czy postaci na stałe wchodzi do języka. Jednak "Kariera Nikodema Dyzmy" w polskiej kulturze stała się synonimem przypadkowego polityczno-społecznego awansu konformistycznego oszusta. Ta przezabawna powieść z czasów międzywojnia jest pouczająca i ponadczasowa

– ocenił dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge.

Laureat nagrody otrzymuje 16 tys. zł, dyplom oraz miesięczną rezydencję twórczą w Krakowie, ufundowaną przez Instytut Książki.