Pierwsza edycja festiwalu Malta odbyła się w Poznaniu w 1991 r. Nazwę imprezy zaczerpnięto od sztucznego zbiornika wodnego, przy którym organizowano plenerowe przedstawienia teatralne. Międzynarodowy festiwal zaliczany jest do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej.

Ze względu na pandemię koronawirusa w ub. roku organizatorzy jubileuszowej 30. edycji Malty musieli zrezygnować z dotychczasowej formuły imprezy. Program festiwalu został podzielony na „kroki”, aby wydarzenia były dostosowane do zmieniających się warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią. Duża część projektów była realizowana w plenerze.

„W zeszłym roku Malta postawiła na plener – działała w podwórkach, parkach, na łące, nad rzeką, a nawet w rzece. I w tym roku nie zabraknie plenerów. Ogłaszamy open call na działania uliczne, plenerowe, nowocyrkowe czy kuglarskie”

– poinformowali organizatorzy festiwalu.

Jak wskazali zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w tegorocznej Malcie będą przyjmowane do 18 kwietnia. „Interesują nas różnorodne formy – od krótkich teatralnych realizacji dzieł literackich, form tanecznych, muzycznych, lalkowych, przez happeningi i performance, formy nowocyrkowe wykorzystujące żonglerkę, szczudła, teatr optyczny, aż do czystej formy mimu. Solowo, w duecie, grupowo. Działania bez scenografii i z rekwizytami mieszczącymi się w mniejszej lub nieco większej walizce” – opisali organizatorzy.

Według informacji podanych w komunikacie kosztorys jednego projektu nie może przekraczać 8 tys. zł brutto. Ogłoszenie wyników naboru zaplanowano na 21 kwietnia. Tegoroczny festiwal Malta odbędzie się w dniach 18-27 czerwca.