Do roku 2050 niemiecki koncern motoryzacyjny Audi chce osiągnąć neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla ślad w pełnym cyklu życia swoich modeli. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione np. w zakładach w Brukseli i w Győr, które już są neutralne pod względem emisji CO2. Kolejne etapy określono bardzo wyraźnie: do roku 2025 wszystkie zakłady Audi mają działać w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Jak to często bywa, wiodącą rolę w tym procesie odgrywa sport motorowy: Audi Sport z siedzibą w Neuburgu, wypełniając powyższe założenia, w oparciu o istniejącą certyfikację EMAS dla całego zakładu Audi Neuburg, otrzymało trzygwiazdkową akredytację środowiskową FIA za wzorową realizację standardów ekologicznych.

„Gdy jesteśmy na torze wyścigowym, ale również poza nim, ściśle monitorujemy nasz wpływ na środowisko, zwłaszcza pod kątem tego, jak możemy ten wpływ stale zmniejszać i poprawiać” - mówi Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH, odpowiedzialny za Audi Motorsport. „Dla mnie osobiście jest niezwykle ważne, by sport motorowy był pionierem także w tej dziedzinie. Dlatego jesteśmy dumni z tego najwyższego stopnia akredytacji FIA, ponieważ doskonale pasuje ona do drogi, którą jako Audi Sport podążamy we wszystkich obszarach organizacji.”

By uzyskać akredytację, wnioskodawcy muszą wykazać istnienie różnorodnych standardów środowiskowych, przejrzyście i szczegółowo je udokumentować w systemie zarządzania środowiskowego oraz określić jasne cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. 


„FIA pragnie pogratulować Audi Sport otrzymania statusu trzygwiazdkowego, który jest najwyższym poziomem certyfikacji w ramach FIA Environmental Accreditation. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu marki w zrównoważony rozwój środowiska naturalnego. Cieszy mnie również fakt, że liczba producentów samochodów wyścigowych z tym statusem stale rośnie” - mówi prezydent FIA Jean Todt.

Neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla produkcja w pełni elektrycznego Audi e-tron GT w zasilanym ekologiczną energią elektryczną i pozyskującym ciepło ze źródeł odnawialnych zakładzie Böllinger Höfe/Neckarsulm, a także wiele innych konkretnych projektów w Neuburgu, pokazuje, że zrównoważony rozwój jest w Audi Sport mocno zakorzeniony, nawet poza granicami wymogów audytu. Wieże chłodnicze w elektrowni w Neuburgu mogą być zasilane wodą gruntową, dzięki czemu zapotrzebowanie na wodę słodką zmniejsza się nawet o 3800 metrów sześciennych rocznie.

Ponadto 47-hektarowy teren jest już od dawna zaopatrywany w ekologiczny prąd, a obecnie planowana jest instalacja fotowoltaiczna, która ma pokryć obciążenie podstawowe. Zabezpieczenie buforowe tej instalacji zbudowane będzie z wycofanych z użycia akumulatorów z pojazdów zelektryfikowanych. I wreszcie, co nie mniej ważne: terenowa trasa zbudowana dla potrzeb testów wyposażonego w elektryczny układ napędowy samochodu przygotowywanego na przyszłoroczny Rajd Dakar, powstała w bezpośrednim sąsiedztwie biotopu będącego domem dla sześćdziesięciu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.