Niemiecka marka motoryzacyjna Opel wchodząca w skład międzynarodowego koncernu Stellantis  realizuje własną wizję rozwoju kodów QR, a w firmowym laboratorium wymyślono już nawet nazwę dla nowego rozwiązania. Kod iQR opracowany w Rüsselsheim pozwala przenieść sferę wirtualną do realnego świata. Może to przybierać różną formę, na przykład taką jak w kultowym logo Manty, którego piękne cyfrowe wydanie można podziwiać w zaprezentowanym właśnie modelu Opel Manta GSe ElektroMOD. Manta posłużyła za poligon doświadczalny grafikom i projektantom Opla, którzy przekształcili motyw ryby w kod iQR.


„Pisanie kodu logo Manty GSe ElektroMOD było wyjątkowym doświadczeniem. Jak przemodelować kwadrat konwencjonalnego kodu QR w kształt płaszczki, zachowując przy tym naturalność ruchów płynącej manty w cyfrowej animacji — to dopiero jest wyzwanie. Fakt, że udało nam się zrealizować tę futurystyczną wizję można uznać za sensację” — mówi Hara Masahiro Junior II, główny projektant graficzny kodów iQR w firmie Opel i potomek słynnego wynalazcy kodu QR.


W przyszłości marka zamierza tworzyć unikatowy kod iQR dla każdej nowej linii modelowej. Huczna inauguracja tej innowacji będzie towarzyszyła debiutowi nowej generacji Astry zaplanowanemu na koniec bieżącego roku: jak przystało na gwiazdę, zabłyśnie ona nowym blaskiem roztaczanym przez kod iQR.


Rewolucyjna technologia Opla otwiera nowe i przystępne możliwości komunikacji międzyludzkiej. Inni użytkownicy drogi mogą po prostu zeskanować kod z modelu Opla za pomocą telefonu i bezpośrednio skontaktować się z kierowcą. Wiadomości tekstowe, nagrania pozostawione w poczcie głosowej i materiały wizualne są sprawnie przekazywane do systemu multimedialnego w pojeździe — na przykład wtedy, gdy ktoś chce nam ustąpić pierwszeństwa na skrzyżowaniu lub po prostu wyrazić podziw dla wspaniałego wyglądu naszego Opla z kodem iQR.


Jednak innowacyjny kod iQR Opla pozwala na znacznie więcej. Staje się on wirtualnym wielofunkcyjnym narzędziem, które można wykorzystać we wszelkich procesach związanych z posiadanym samochodem. Oczywiście w kodzie iQR jest też miejsce na informacje niezbędne przy płatnościach. Autoryzowany serwis może zeskanować kod i pobrać należność za naprawę z konta właściciela — także w bitcoinach lub innej kryptowalucie. 


Wprowadzając kody iQR w nowych modelach, firma Opel kontynuuje cyfrową ofensywę. Producent jest przekonany, że przejrzystość w relacjach między użytkownikami drogi przyczyni się do powstania nowych i kreatywnych form interakcji. Kod iQR Opla wnosi zupełnie nowy poziom łączności i harmonii do codziennego ruchu drogowego.