Rośnie kolejka do pozaustrojowego natleniania krwi. Wspomaga to walkę z koronawirusem

Z powodu rosnącej liczby ciężkich przypadków COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na usługi Regionalnego Centrum ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Do urządzeń natleniających krew poza ustrojem jest już kilkuosobowa kolejka.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

ExtraCorporeal Mebrane Oxygenation to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest natlenianie krwi poza organizmem podłączonego do niego pacjenta. Do terapii ECMO kwalifikowani są pacjenci z ekstremalnie ciężką postacią niewydolności oddechowej, u których respirator nie daje możliwości uratowania życia.

Jak wyjaśnia dr hab. Tomasz Czarnik, kierownik RC ECMO przy USK w Opolu, protezowanie funkcji płuc przy pomocy jednego z czterech urządzeń ECMO będących na wyposażeniu szpitala, często jest ostatnią szansą dla chorych na COVID-19. Niektórzy pacjenci są transportowani do Opola spoza regionu.

Nie jest to metoda stricte lecznicza, ale pozwala na zastąpienie funkcji płuc i "kupienie" czasu potrzebnego na ich regenerację. Zespół RC ECMO w Opolu regularnie realizuje transporty drogowe i lotnicze pacjentów podłączonych do aparatury ECMO. Zaczynamy terapię w szpitalu referującym, a następnie realizujemy transport do naszego szpitala. Przywozimy do naszego centrum także pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 z Opolszczyzny i ościennych województw

 - tłumaczy Czarnik.

Według informacji USK w Opolu, od połowy października ub. roku, gdy umożliwiono prowadzenie terapii ECMO u pacjentów ciężko chorych na COVID-19, placówka zastosowała ją u 17 osób. Dyrektor szpitala, Dariusz Madera powiedział mediom, że obecnie urządzenia ECMO w USK są używane praktycznie w stu procentach na potrzeby chorych z COVID-19, a na podłączenie czekają już kolejne osoby.

Długotrwała terapia ECMO może być skutecznie prowadzona nawet przez kilka miesięcy. Ponad połowa pacjentów podłączanych do ECMO zdrowieje i pod tym względem opolski ośrodek wpisuje się w statystyki światowe. Jak zaznaczają lekarze z USK, do tej pory w przypadku żadnego pacjenta z COVID-19, który przeżył dzięki ECMO nie było konieczności kwalifikowania do przeszczepu płuc.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ECMO #natlenianie krwi #Opole #szpital #koronawirus

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo