Dziś o godz. 19 w krakowskiej Rotundzie odbędzie się koncert pod patronatem "Gazety Polskiej Codziennie" pt. "Wspomnij Ziutka". Wiersze powstańca warszawskiego Józefa Szczepańskiego "Ziutka" usłyszymy w muzycznych interpretacjach Pawła Kukiza, zespołu Trupia Czaszka i Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy. Koncertowa płyta "Wspomnij Ziutka" na sklepowych półkach już pod koniec marca.

W deszczowy wieczór, pod koniec listopada i to jeszcze w środku tygodnia, Muzeum Powstania Warszawskiego tętniło życiem. Ubiegłoroczny koncert „»Ziutkowi« na urodziny", mimo niesprzyjających warunków pogodowych, zgromadził w Sali pod Liberatorem tłumy młodych ludzi.

W „Codziennej" napisaliśmy wtedy, że to nie Budzy (Armia) i Darek Budkiewicz (DePress) przyciągnęli tłumy. Zrobił to Józef Szczepański „Ziutek". Powtórka wydarzenia odbyła się wczoraj w Garwolinie. Dziś czas na największy klub muzyczny w Krakowie. A zarejestrowany koncert w muzeum wydano na płycie „Wspomnij Ziutka".

„Ziutek" podczas Powstania Warszawskiego walczył w Batalionie „Parasol". Między walkami pisał wiersze. Najsłynniejszy „Pałacyk Michla" jest jednym z 17 ocalałych utworów. Na kilka dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego w wierszu „Dziś idę walczyć, mamo" pisał: „Dziś idę walczyć. Matuś kochana, nie płacz, nie trzeba, ciesz się jak ja, Serce mam w piersi rozkołatane, Serce mi dziś tak cudnie gra. Bo to tak strasznie dobrze jest, Mieć stena w ręku, I śmiać się śmierci prosto w twarz, A potem zmierzyć i prać bez lęku, Za Kraj – za honor nasz!, Dziś idę walczyć – Mamo! Twój Ziutek".

Józef Szczepański zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w walce, miał niespełna 22 lata.

Pełne gorących emocji i umiłowania ojczyzny słowa „Ziutka" stały się inspiracją dla młodych i ambitnych muzyków z Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy, ale też wytrawnych muzyków sceny rockowej. Oprócz Kukiza na krakowskiej scenie zobaczymy dziś m.in. Budzego (Armia), Darka Budkiewicza (DePress), Frantza (Armia) i rapera Tadka. Po koncercie będzie można kupić płytę „Wspomnij Ziutka" w promocyjnej cenie 20 zł."Wspomnij Ziutka"
KONCERT, dziś, godz. 19
Kraków, klub Rotunda,
ul. Oleandry 1
Bilety w cenie 15 i 20 zł